Reklama

Reklama

Katolicy obchodzą dziś Święto Ofiarowania Pańskiego

Dziś Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce popularnie nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Podczas mszy święci się świece z chrztu - tzw. gromnice. Święto Ofiarowania Pańskiego wypada czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu. Obchodzi się je na pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej.

- Rodzice przynieśli Chrystusa do świątyni, aby go przedstawić Bogu - mówi dominikanin ojciec Krzysztof Michałowski.

Ofiarowanie

Zakonnik wyjaśnia, że w Izraelu obowiązywało prawo nakazujące, aby wszystko, co pierworodne należało oddać Bogu. Dotyczyło to także pierworodnego syna.

- Oczywiście w Izraelu był zakaz składania w ofierze ludzi, a rodzina musiała dziecko wykupić- dodaje ojciec Krzysztof Michałowski. Powierzenie pierworodnego oznaczało, że w Izraelu każdy człowiek należy do Pana i to Bóg decyduje o jego życiu.

- Święto Ofiarowania Pańskiego mówi też o tym, że każdy z nas i życie każdego z nas należy do Boga - podkreśla ojciec Krzysztof Michałowski. - To oznacza, że nie możemy ze swoim życiem robić, co nam się tylko podoba. Życie dostaliśmy przecież od Boga - zwraca uwagę dominikanin.

Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego

Od dwudziestu lat 2 lutego Kościół katolicki obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Zainicjował go Jan Paweł II. To dzień modlitwy za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu w zakonach. Na mszach zbiera się ofiary na utrzymanie zakonów klauzurowych.

Dziś kończymy też śpiewać kolędy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy