Reklama

Katastrofa naturalna w Brazylii. W wyniku ulewnych deszczy i błotnych lawin zginęły 84 osoby

Co najmniej 84 osoby zginęły, a 56 uznaje się za zaginione w katastrofach spowodowanych ulewnymi deszczami w Brazylii - wynika z opublikowanego przez władzę raportu. Tak gwałtowne zjawiska meteorologiczne zdarzają się w tym rejonie Brazylii cyklicznie, ale ich nasilenie może być spowodowane działalnością ludzką - wyjaśniają specjaliści.

"Od godziny 18:00 w niedzielę liczba osób, które zginęły w wyniku deszczu, osiągnęła 84" - poinformowała w oświadczeniu Obrona Cywilna Stanu Pernambuco. Zgłoszono również 56 zaginionych. Około 1200 ratowników z helikopterami i łodziami wznowiło w niedzielę poszukiwania zaginionych i odizolowanych ludzi. Deszcze spowodowały osuwiska ziemi na zboczach wzgórz, wezbranie rzek i wielkie potoki błota, które zmiotły wszystko na swojej drodze.

Nagranie opublikowane w niedzielę przez lokalne władze pokazuje ratowników i wolontariuszy pracujących w Jardim Monteverde, na granicy Recife i gminy Jaboatao dos Guararapes. To w tym regionie, gdzie znajdują się slumsy, największa tragedia wydarzyła się w sobotni poranek, kiedy osuwisko zabiło 19 osób.

Reklama

Jedenaście osób zabitych w tym osuwisku było krewnymi Luiza Estevao Aguiara, który ze łzami w oczach opowiadał o tragedii TV Globo: - Zginęła moja siostra, mój szwagier, zginęło jedenaście osób z mojej rodziny. Jest bardzo trudno. Nie spodziewałem się tego - powiedział starszy mężczyzna.

Ulewne deszcze i fale błotne

Od piątku wieczorem do soboty rano w niektórych częściach Pernambuco poziom opadów osiągnął 70 proc. miesięcznej, majowej normy. Meteorolog Estael Sias z agencji MetSul wyjaśniła, że ulewne deszcze, które dotykają Pernambuco i, w mniejszym stopniu, cztery inne stany na północnym wschodzie kraju, wynikają z "fal wschodnich", zjawiska typowego dla tej pory roku.

Są to, jak powiedziała, obszary "zaburzeń atmosferycznych", które przenoszą się z kontynentu afrykańskiego do brazylijskiego regionu przybrzeżnego. - W innych obszarach Atlantyku ta niestabilność powoduje huragany, ale w północno-wschodniej Brazylii mogą powodować duże opady, w tym burze - wyjaśniła.

ZOBACZ: Władze Mariupola: Przez ulewne deszcze w mieście narasta ryzyko epidemii

Sytuacja przypomina tragedię, która wydarzyła się w lutym w Petropolis w stanie Rio de Janeiro (południowy wschód), gdzie podczas ulewnych deszczy i lawin błotnych zginęły 233 osoby.

Zdaniem ekspertów tego rodzaju tragedie można również wytłumaczyć ukształtowaniem terenu i obecnością dużych slumsów, w których na stromych, ryzykownych obszarach powstają, w większości nielegalnie, prowizoryczne domy. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Brazylia | ulewne deszcze | Katastrofa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy