Reklama

Reklama

Katastrofa kolejowa we Włoszech. Rośnie liczba ofiar

27 zabitych, 50 rannych to najnowszy, wciąż prowizoryczny, bilans katastrofy kolejowej w Apulii na południu Włoch, gdzie czołowo zderzyły się we wtorek pociągi jadące z prędkością 100 km na godzinę. Jako prawdopodobną przyczynę katastrofy wskazano błąd ludzki.

Media podkreślają, że dramatyczny bilans największej od lat katastrofy kolejowej we Włoszech stale rośnie, ponieważ z kilku doszczętnie zniszczonych wagonów nadal wydobywane są kolejne ciała ofiar.

"Niedopuszczalna tragedia"

Jeden z maszynistów zginął, drugi jest w stanie ciężkim.

"To niedopuszczalna tragedia" - oświadczył prezydent Włoch Sergio Mattarella. Premier Matteo Renzi, który wieczorem odwiedził miejsce katastrofy, zażądał wyjaśnienia wszystkich okoliczności wypadku i stwierdził, że to, co się stało, wywołuje też "wściekłość".

Do zderzenia doszło na linii kolejowej Andria-Corato niedaleko Bari, obsługiwanej przez prywatną spółkę. W miejscu tym jest jeden tor. Komunikat o tym, że jest wolny, przekazywany jest na tej trakcji drogą telefoniczną. Nie ma tam automatycznego systemu sygnalizacji.

Reklama

Media podały, że już przed laty uznano, że trasa ta jest wysoce niebezpieczna, jednak mimo to zezwolono, by dalej odbywał się na niej ruch kolejowy.

Jak katastrofa samolotu

W pociągach byli dojeżdżający pracownicy i studenci, a także turyści, którzy jechali na lotnisko Bari Palese.

"Widok przypomina miejsce katastrofy samolotu" - powiedział burmistrz Corato Massimo Mazzilli odnosząc się do skali zniszczeń obu składów.

Prokuratura , która prowadzi dochodzenie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci wielu osób, za najbardziej prawdopodobną przyczynę uważa błąd ludzki.

W ostatnich godzinach z wraku zniszczonej lokomotywy wydobyto "czarną skrzynkę" jednego z pociągów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje