Katastrofa budowlana w Korei Północnej. Co najmniej 200 ofiar śmiertelnych
Ponad 200 osób zginęło podczas zawalenia się tunelu na terenie ośrodka nuklearnego w Korei Północnej - informuje AFP.
Do zawalenia się tunelu doszło w Punggye-ri prawdopodobnie na początku września - kilka dni po tym, jak Korea Północna przeprowadziła swoją szóstą i największą podziemną próbę jądrową.
W wyniku tego wypadku ucierpiało 100 osób. Kolejna katastrofa wydarzyła się podczas akcji ratunkowej. Łącznie w wypadku na terenie ośrodka zginęło ponad 200 osób.
Eksperci ostrzegają, że podziemne próby jądrowe mogą spowodować zawalenie się góry i uwolnienie szkodliwego promieniowania do atmosfery w pobliżu granicy z Chinami.
Ostatni test jądrowy - szósty od 2006 roku - spowodował osunięcia ziemi w pobliżu ośrodka - podaje AFP, powołując się na zdjęcia satelitarne wykonane dzień później.
Bardzo rzadko zdarza się - jak zauważa agencja - by Korea Północna nie informowała o swoich poczynaniach związanych z programem jądrowym.
Z początkiem września państwowa telewizja północnokoreańska ogłosiła, że przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) zakończyła się "całkowitym powodzeniem".
Komunikat ten został wydany kilka godzin po potężnych wstrząsach sejsmicznych, które wskazywały na przeprowadzenie przez reżim kolejnej próby jądrowej.
Japońska Agencja Meteorologiczna informowała wówczas, że wstrząs sejsmiczny był około 10 razy silniejszy niż wstrząs odnotowany po próbie jądrowej, którą Pjongjang przeprowadził rok wcześniej.