Reklama

Reklama

Katar zezwala kobietom na odbycie służby wojskowej

Emir Kataru Tamim ibn Hamad as-Sani zgodził się, aby kobiety odbywały służbę wojskową. Wydłużył jednocześnie okres służby wojskowej dla mężczyzn - podała w czwartek oficjalna agencja QNA.

Kobiety w wieku od 18 lat mogą ochotniczo zgłosić się do wojska, natomiast mężczyźni będą odbywać roczną służbę wojskową, a nie jak dotychczas - trwającą trzy miesiące.

"Wszyscy Katarczycy w wieku od 18 do 35 lat (...) są zobowiązani do odbycia służby wojskowej. Służba wojskowa dla katarskich kobiet jest dobrowolna" - poinformowała QNA.

Katar po raz pierwszy pozwolił kobietom na odbycie służby wojskowej; do tej pory kobiety pełniły w wojsku jedynie funkcje administracyjne.

Decyzję o rozszerzeniu poboru podjęto w czasie, gdy Katar od dziesięciu miesięcy jest bojkotowany przez część państw arabskich.

Reklama

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zawiesiły w czerwcu ubiegłego roku stosunki dyplomatyczne i handlowe z Katarem, któremu zarzucają wspieranie terroryzmu i zbliżenie z Iranem, rywalem Saudyjczyków. Katar odpiera te oskarżenia i twierdzi, że kraje te rozważają interwencję militarną na jego terytorium.

Nowe prawo przewiduje też utworzenie w Katarze akademii wojskowej i nakazuje, aby mężczyźni, którzy ukończyli 18. rok życia, w ciągu 60 dni zgłosili się do poboru. Osobom, które chcą uniknąć służby wojskowej, grozi kara trzech lat więzienia i grzywna w wysokości do 50 tys. riali katarskich (11,2 tys. euro).

Od początku kryzysu Katar podpisał kontrakty na zakup uzbrojenia z takimi krajami jak USA, Francja, Włochy i Wielka Brytania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy