Reklama

Reklama

Katalonia ogłosi dzisiaj niepodległość?

Ważą się losy kryzysu między centralnym, hiszpańskim rządem a administracją Katalonii. Lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont wystąpi dzisiaj w barcelońskim parlamencie i podsumuje wyniki referendum, które odbyło się 1 października. Jest prawdopodobne, że ogłosi niepodległość regionu.

"Wciąż nie jest za późno, rozmawiajcie" - nawołuje komentator największego dziennika Katalonii, La Vanguardii. Wczoraj, do dialogu Madrytu z Barceloną namawiała premiera Mariano Rajoya kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zaś przed konsekwencjami secesji przestrzegał Katalończyków Pedro Sanchez - lider socjalistów, największej partii opozycji. Zapewnił, że w przypadku ogłoszenia niepodległości, odpowiedź jego partii będzie zgodna z konstytucją. Polityk miał na myśli 155 artykuł ustawy zasadniczej, który pozwala zawiesić autonomię, jeśli region łamie zasady konstytucji.

Reklama

Czy dojdzie do rozmów, zależeć będzie przede wszystkim od treści wystąpienia Carlesa Puigdemonta. Będzie ono emitowane przez wszystkie kanały hiszpańskiej telewizji. A zebrani pod parlamentem obejrzą je na rozstawionym tam, wielkim ekranie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama