Reklama

Reklama

Kardynał George Pell przesłuchany ws. molestowania seksualnego

Szef finansów Watykanu kardynał George Pell został przesłuchany w Rzymie przez australijską policję w sprawie rzekomego molestowania seksualnego. Mężczyźnie nie postawiono dotąd zarzutów – podaje AFP.

Przesłuchanie ma związek z zarzutami, jakie pojawiły się pod adresem kardynała Pella w lipcu tego roku w australijskich mediach. Duchowny kategorycznie je odrzucił.

Oświadczenie policji

Australijska policja poinformowała w wydanym oświadczeniu, że trzech funkcjonariuszy w ubiegłym tygodniu udało się do Rzymu na dobrowolne przesłuchanie kardynała Pella w związku z domniemanymi zarzutami o molestowanie seksualne.

Szerzej policja sprawy nie komentuje. Wiadomo tylko, że śledztwo będzie kontynuowane.

Czego dotyczą zarzuty

Zarzuty pod adresem kardynała wystosowali dwaj mężczyźni, którzy podali, że do molestowania doszło w latach 1978-1979 na basenie w mieście Ballarat w Australii, gdzie dorastał i pracował George Pell.

Reklama

W mediach pojawiły się doniesienia także o innych niepokojących sytuacjach z udziałem obecnego kardynała. W latach 1986-1987 miał się obnażać przed chłopcami w wieku 8-10 lat w przebieralni klubu surfingowego, a w latach 90. miały pojawić się na niego skargi, kiedy miał styczność z dziećmi z chóru chłopięcego w Melbourne

Kardynał Pell odrzucił te zarzuty, stwierdzając, że są one wynikiem spisku przeciwko niemu.

Oskarżenia o molestowanie seksualne ujrzały światło dziennie kilka miesięcy po tym, jak duchowny przyznał, że nie poradził sobie z problemem księży pedofilów w stanie Wiktoria w latach 70.

Głos papieża Franciszka

Kardynał Pell w 2014 roku został zaproszony do Watykanu przez papieża Franciszka, aby zająć się transparentnością finansów Kościoła.

W sierpniu, odnosząc się do zarzutów pod adresem duchownego, papież powiedział reporterom, że "musimy unikać werdyktów medialnych, bo bazują one na plotkach".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje