Reklama

Kanada: Sąd w Quebec zezwolił na odłączenie dziecka w śpiączce od respiratora

Sąd w kanadyjskim Quebec zezwolił szpitalowi w Montrealu na odłączenie od respiratora dziecka, które od siedmiu miesięcy pozostawało w śpiączce po wypadku w przydomowym basenie - podała w środę agencja The Canadian Press. Odłączeniu od aparatury sprzeciwiali się rodzice chłopca. Wierzyli, że "Bóg przywróci go w sposób cudowny takim, jakim był, zanim wpadł do basenu".

Pięcioletni obecnie chłopiec wpadł do basenu przy domu rodziców i pozostawał bez pomocy pod wodą przez ok. 15 do 20 minut w czerwcu 2022 roku. Według dokumentów przedstawionych sądowi, jego mózg został nieodwracalnie uszkodzony.

Lekarze: Chłopca należy odłączyć od respiratora

Lekarze szpitala, do którego na oddział intensywnej terapii trafił w czerwcu ub.r. chłopiec, zauważyli po kilku dniach, że dziecko było w stanie samodzielnie oddychać. Zalecili więc odłączenie od respiratora. Wskazywali, że pozostawienie pod respiratorem przynosi więcej szkody niż pożytku, ponieważ powrót dziecka do domu umożliwiłby terapię, której nie można prowadzić podczas intubacji.

Reklama

W listopadzie ub.r. sąd pierwszej instancji zgodził się, by szpital, w którym przebywało dziecko, odłączył je od aparatury oddechowej. The Canadian Press relacjonowała orzeczenie, w którym sędzia napisał, że rodzice wierzyli, iż "Bóg przywróci chłopca w sposób cudowny takim, jakim był, zanim wpadł do basenu".

Sprzeciw rodziców. Sprawa trafia do apelacji

Rodzice sprzeciwiali się opinii lekarzy i decyzji sądu pierwszej instancji, więc skierowali sprawę do apelacji. Sąd apelacyjny orzekł jednogłośnie we wtorek, że choć decyzja sądu pierwszej instancji była "trudna i łamiąca serce", to jednak była właściwa. Sędziowie napisali, że "zasada zachowania życia za wszelką cenę nie jest absolutna, kiedy warunki podtrzymywania życia są nie do zaakceptowania".

"Odłączenie od respiratora jest jedyną możliwością stwierdzenie, czy jego (dziecka) stan zdrowia umożliwia dalsze życie" - cytowała The Canadian Press.

Szpital Sainte-Justine, w którym przebywa dziecko, zapewnił, że odłączenie od respiratora nastąpi w porozumieniu  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: sąd | Kanada | respirator | szpital

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy