Reklama

Reklama

Kanada: Pożar w Albercie może podwoić swój zasięg

Kanadyjskie władze ostrzegły, że pożar lasów w prowincji Alberta, z którym służby walczą od blisko tygodnia, może jeszcze w sobotę z powodu sprzyjających warunków pogodowych rozprzestrzenić się na obszar dwukrotnie większy niż dzień wcześniej.

Na terytorium Alberty w środę ogłoszono stan wyjątkowy. Rząd prowincji poinformował w piątek, że pożary, które wykryto 1 maja na południowy zachód od miasta Fort McMurray, opanowały już obszar o powierzchni ok. 1000 km kw. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych lub rannych.

Przedstawiciel regionalnych władz Chad Morrison ocenił, iż "jest duże ryzyko, że przed upływem soboty ogień może rozprzestrzenić się na obszar dwukrotnie większy niż obecnie". Jego zdaniem pożary przesuną się na zalesione tereny położone na północny wschód od Fort McMurray. Jak powiedział, w sobotę przewidywana jest temperatura 27 st. C, przy bardzo małej wilgotności powietrza i silnym wietrze.

Reklama

Morrison podkreślił, że żadne starania nie są obecnie w stanie ugasić pożarów i konieczny do tego jest deszcz. "Ogień będzie się palił przez bardzo długi czas, jeśli nie spadnie porządny deszcz" - powiedział, ale dodał, że "znaczących opadów nie było w tym regionie od dwóch miesięcy".

Kanadyjskie służby meteorologiczne podały, że w niedzielę prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest szacowane na 40 proc., a w niedzielę i poniedziałek oczekiwany jest spadek temperatury.

Policja i wojsko kontynuują eskortowanie setek pojazdów, którymi mieszkańcy zagrożonych terenów ewakuowani są na bezpieczne obszary. Trwa też ewakuacja mieszkańców drogą powietrzną. Do soboty włącznie przetransportowanych w ten sposób ma zostać ponad 17 tys. ludzi.

Masowa ewakuacja mieszkańców z Alberty, która jest głównym kanadyjskim producentem ropy pozyskiwanej z roponośnych piasków, sprawiła, że ogólne wydobycie spadnie nawet o jedną czwartą. W regionie znajdują się trzecie co do wielkości złoża ropy na świecie, po Arabii Saudyjskiej i Wenezueli.

W Fort McMurray ponad 80 proc. domów w mieście zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Według informacji przekazanych w środę wieczorem przez służby ratunkowe w centrum Fort McMurray spłonęła szkoła, a kilkadziesiąt budynków zajęło się ogniem.

Jest to już drugi pożar w tym rejonie w ciągu niespełna roku. W maju 2015 roku żywioł zmusił do ewakuacji kilkuset pracowników przemysłu naftowego, co spowodowało krajowy spadek wydobycia tego surowca o 9 proc.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy