Reklama

Kanada: Górnicy utknęli pod ziemią. Na powierzchnię wychodzą po drabinie

39 górników utknęło w niedzielę pod ziemią w kopalni Totten Mine w Sudbury w kanadyjskim Ontario. W związku z awarią windy muszą wspinać się na powierzchnię po drabinie.

Górnicy rozpoczęli pracę w niedzielę rano, a cztery i pół godziny później doszło do wypadku, w wyniku którego został zablokowany szyb windowy - relacjonuje stacja CTV.

Od poniedziałku trwa akcja ratunkowa, wszyscy uwięzieni pod ziemią mają dostęp do wody, jedzenia i leków, nikt nie został ranny - przekazała firma Vale, będąca właścicielem wydobywającej miedź, nikiel i metale szlachetne kopalni.

Rozproszeni w kilku grupach górnicy utknęli na głębokości od 1200 do 900 metrów pod ziemią. Wychodzą na powierzchnię poprzez system awaryjnych drabin. Słabsze i wycieńczone osoby są wciągane na górę linami przez ratowników. Wszyscy są zabezpieczeni uprzężami.

Reklama

"Górnicy są w dobrym stanie"

30 z 39 uwięzionych górników jest już na powierzchni - informuje portal bbc.com. Kolejnych dziewięciu górników wciąż kończy wspinaczkę. Według firmy Vale, uratowani górnicy są w dobrym stanie. 

Robotnicy opuszczający kopalnię po drodze mają też miejsca na odpoczynek. 

Wcześniej Shawn Rideout, główny oficer ratownictwa górniczego z Ontario Mine Rescue, powiedział, że wyjście może zająć górnikom do 10 godzin. 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy