Reklama

Reklama

Kalifornia płonie. Gubernator ogłasza stan wyjątkowy

Gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy w związku z pożarami, które z powodu silnych wiatrów od kilku dni bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Ewakuowano już prawie 200 tys. ludzi.

Stan wyjątkowy w hrabstwach Sonoma i Los Angeles obowiązywał już od piątku, teraz jednak został rozszerzony na cały stan.

Newsom w oświadczeniu zapewnił, że władze korzystają "z każdego dostępnego środka", by odpowiedzieć na tę klęskę żywiołową.

Ogień w winiarskim rejonie w hrabstwie Sonoma, na północy stanu, strawił dotychczas uprawy na ponad 12 tys. hektarów; ewakuowano tam blisko 200 tys. ludzi.

Strażakom udało się już opanować pożar; prace utrudnia wiatr, którego prędkość przekracza 144 km na godz.

Ewakuowane szpitale, transportowani chorzy w stanie krytycznym

Jak wyjaśnia agencja EFE, priorytetem jest teraz uratowanie przed pożarem miast Healdsburg i Windsor (ok. godzinę jazdy samochodem od San Francisco), w których stronę przemieszczają się płomienie.

Reklama

W okolicy ewakuowano już wiele szpitali; konieczny był transport co najmniej 200 chorych, z których 20 w stanie krytycznym.

2 mln ludzi bez prądu

Miejscowy dostawca energii elektrycznej PG&E zdecydował się na odcięcie prądu prawie 2 mln ludzi na północy Kalifornii. Istniała obawa, że uszkodzone kable bądź awarie przewodów elektrycznych mogłyby doprowadzić do pojawienia się kolejnych ognisk pożarów.

Gubernator ogłosił też program pomocowy w wys. 75 mln dolarów na złagodzenie skutków braków zasilania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy