Reklama

Reklama

Justin Trudeau odniósł się do wideo, na którym żartuje z Donalda Trumpa

Na nagraniu z bankietu u królowej Elżbiety II słychać, jak Justin Trudeau żartuje z Donalda Trumpa. Jak stwierdził premier Kanady, kamera zarejestrowała moment, w którym odnosił się do zaskoczenia wywołanego przez nieplanowaną konferencję prasową amerykańskiego prezydenta.

"Wczoraj wieczorem odniosłem się do faktu, że przed moim spotkaniem z prezydentem Trumpem odbyła się nieplanowana konferencja prasowa. Z przyjemnością wziąłem w niej udział, ale było to z pewnością znaczące. W ciągu dzisiejszego dnia i wczoraj miałem wiele dobrych rozmów z prezydentem Trumpem" - powiedział Trudeau w środę, zapytany, czy przeprosił Trumpa za swoje uwagi.

Premier skomentował w ten sposób nagranie wideo z bankietu w Pałacu Buckingham, na którym w rozmowie m.in. z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem miał żartować z trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Trumpa - choć na nagraniu nie pada nazwisko amerykańskiego prezydenta.

Reklama

Trump: Trudeau jest dwulicowy

Trump odniósł się do tej wypowiedzi podczas briefingu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, nazywając Trudeau "dwulicowym", po czym odwołał swoją konferencję prasową na podsumowanie spotkania przywódców państw NATO.

Justin Trudeau: Relacje USA i Kanady są silne

Jak zapewnił premier Kanady, incydent nie zagrozi relacjom z południowym sąsiadem ani procesowi ratyfikacji zmodernizowanej umowy handlowej NAFTA.

"Związek między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi jest niezwykle silny, a ja mam bardzo dobre relacje z prezydentem Trumpem i jego zespołem" - oświadczył.

Podczas wspólnej konferencji prasowej we wtorek, Trump w żartobliwy sposób wytknął Trudeau, że Kanada znajduje się poniżej progu 2 proc. PKB, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Wyraził jednak przekonanie, że wydatki te będą wzrastały. "Powoli dochodzą do poziomu, który jest dość akceptowalny" - powiedział.

W środę premier Kanady powtórzył, że celem Kanady jest zwiększenie wydatków na obronność o 70 proc. w ciągu dekady. Obecnie wynoszą one około 1,3 proc. PKB.

Z Toronto Alicja Minda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy