Reklama

Reklama

​Juan Manuel Santos: Pokojowy Nobel będzie pomocny

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, laureat tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, podkreślił, że ta nagroda pomoże posunąć naprzód proces pokojowy w jego kraju - powiedział sekretarz Norweskiego Komitetu Noblowskiego Olav Njoelstad. Zagraniczne agencje prasowe stawiają pytanie, czy nie został pominięty Rodrigo Londono, przywódca lewicowych rebeliantów FARC.

"Był poruszony. Był bardzo wdzięczny. Powiedział, że jest to niezmiernie ważne dla posunięcia naprzód procesu pokojowego w Kolumbii" - ujawnił norweskiemu nadawcy publicznemu Njoelstad, który rozmawiał z kolumbijskim prezydentem przez telefon.

Zapisali się na kartach historii

Agencja dpa podkreśla, że we wrześniu Santos i przywódca lewicowych rebeliantów FARC Rodrigo Londono "zapisali się na kartach historii", podpisując porozumienie pokojowe po dziesięcioleciach konfliktu, który pochłonął ponad 220 tys. ofiar śmiertelnych.

Agencja odnotowuje, że przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five odmówiła wyjaśnień, gdy spytano ją, dlaczego Nobla nie dostał także Londono. "Nigdy nie mówimy, dlaczego ktoś nie dostał tej nagrody" - oświadczyła.

Reklama

Także Associated Press zwraca uwagę, że Londono został pominięty.

Agencje prasowe odnotowują, że szefowa Komitetu wyraziła nadzieję, iż pokojowy Nobel "da prezydentowi siłę", by kontynuować wysiłki na rzecz zakończenia krwawego konfliktu w Kolumbii.

Media podkreślają też, że Komitet stanął na stanowisku, iż kolumbijskie referendum ws. porozumienia pokojowego "nie było głosowaniem za pokojem lub przeciwko pokojowi", a ci, którzy zagłosowali "nie" odrzucili to konkretne porozumienie, ale nie pragnienie pokoju.

Reuters pisze, że tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla dla prezydenta Kolumbii jest zaskoczeniem, jako że w referendum Kolumbijczycy wypowiedzieli się przeciwko porozumieniu pokojowemu z lewicowymi rebeliantami FARC.

Santos "niezwykłym rozjemcą"

Associated Pres nazywa prezydenta Santosa "niezwykłym rozjemcą" (unlikely peacemaker), przypominając, że przed dekadą, jako minister obrony Kolumbii, kierował operacjami, które zadały rebeliantom z FARC ciężkie straty.

Jako jeden z pierwszych nagrody pogratulował Santosowi komisarz ONZ ds. uchodźców Filippo Grandi. Podkreślił na Twitterze, że jest to wyraz uznania dla "politycznego zaangażowania w dążenie do pokoju". Wyraził przekonanie, że zaangażowanie rządu Kolumbii, FARC oraz społeczeństwa obywatelskiego może przezwyciężyć w tym kraju obecne trudności.

Wskazał, że z powodu konfliktu ok. 7,5 miliona Kolumbijczyków musiało opuścić kraj, bądź stało się uchodźcami wewnętrznymi.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy