Reklama

Jordania: W obozie dla uchodźców z Syrii urodziło się 5 tys. dzieci

Fundusz Ludnościowy ONZ poinformował we wtorek, że w jego otwartej w 2013 r. klinice w największym obozie dla uchodźców syryjskich w Jordanii przyszło na świat ponad 5 tys. dzieci.

W obozie Zaatari, który powstał w 2012 roku, rok po wybuchu konfliktu syryjskiego, przebywa ok. 79 tys. uchodźców. W sumie w Jordanii uchodźców syryjskich jest 635 tysięcy.

Daniel Baker, regionalny koordynator działalności humanitarnej Funduszu, powiedział, że klinika w obozie Zaatari oferuje doradztwo w zakresie planowania rodziny, ale że liczba porodów utrzymuje się na stałym poziomie.

Wielu uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Zaatari, pochodzi z regionów wiejskich, gdzie rodziny są tradycyjnie duże. Uchodźcy mieszkają w przyczepach kempingowych, otrzymują pomoc żywnościową i finansową. Większość z nich nie ma w Jordanii prawa do legalnego zatrudnienia.

Reklama

Fundusz Ludnościowy ONZ zajmuje się m.in. pomocą krajom rozwijającym się w zakresie planowania rodziny, ochrony zdrowia kobiet oraz świadomego macierzyństwa.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama