Reklama

Reklama

Johnson o zakazie importu rosyjskiego złota: Pozbawić reżim Putina środków finansowych

Wielka Brytania, USA, Kanada i Japonia zwiększają presję na reżim prezydenta Władimira Putina w związku z wojną na Ukrainie. Te cztery kraje, jak poinformował brytyjski rząd, wprowadzają wspólnie zakaz importu rosyjskiego złota.

Jak wskazał brytyjski rząd, złoto to najważniejszy nieenergetyczny towar eksportowy Rosji, a jego sprzedaż przyniosła w 2021 r. rosyjskiej gospodarce równowartość 12,6 mld funtów. Podkreślił też, że wprowadzone od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę brytyjskie restrykcje dotyczą już rosyjskiego eksportu o wartości ponad 13,5 mld funtów.

Boris Johnson: Putin finansuje swoje ego kosztem narodu ukraińskiego i rosyjskiego

- Środki, które dziś ogłosiliśmy, bezpośrednio uderzą w rosyjskich oligarchów i w serce machiny wojennej Putina. Putin marnuje swoje kurczące się zasoby na tę bezsensowną i barbarzyńską wojnę. Finansuje swoje ego kosztem zarówno narodu ukraińskiego, jak i rosyjskiego. Musimy pozbawić reżim Putina środków finansowych. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson. 

Reklama

Ukraińska armia: Najnowszy bilans rosyjskich strat

Armia rosyjska straciła do tej pory w inwazji na Ukrainę około 34 850 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu minionej doby - oświadczył w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie zniszczyły 21 czołgów, 14 pojazdów opancerzonych, dwa systemy rakietowe, dwa pociski manewrujące, cztery drony i cztery pojazdy i cysterny - głosi komunikat. W oświadczeniu na Facebooku sztab podał, że największe straty Rosjanie ponieśli w Donbasie, na kierunkach Bachmutu i Kurachowego.

Ogółem - według strony ukraińskiej - Rosja straciła do tej pory w wojnie, rozpoczętej 24 lutego, 1532 czołgi, 3659 pojazdów opancerzonych, 764 systemy artyleryjskie, 243 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 99 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 630 dronów, 139 pocisków manewrujących, 14 jednostek pływających i 2564 inne pojazdy i cysterny.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy