Reklama

Reklama

Joe Biden zapowiada zwiększenie liczby amerykańskich okrętów w Hiszpanii

USA i Hiszpania będą pracować nad porozumieniem dotyczącym zwiększenia liczby amerykańskich niszczycieli stacjonujących w bazie morskiej w Rocie w Andaluzji - zapowiedzieli to we wtorek prezydent Joe Biden oraz premier Pedro Sanchez. Obaj przywódcy rozmawiali też na temat dostaw broni dla Ukrainy.

Prezydent Joe Biden  podczas wspólnego wystąpienia po spotkaniu z Sanchezem w pałacu Moncloa w Madrycie powiedział: Będziemy pracować nad porozumieniem, by zwiększyć liczbę niszczycieli stacjonujących w bazie marynarki wojennej Rota, co wzmocni nasze relacje obronne. Prezydent nie sprecyzował, o ile ma zwiększyć się liczba okrętów w bazie na południowym krańcu Hiszpanii, ale jego doradca Jake Sullivan zapowiedział, że chodzi o dodanie dwóch dodatkowych niszczycieli do obecnych czterech.

Biden podziękował Sanchezowi za wysłanie dodatkowych sił do natowskiego kontyngentu na Łotwie i zapowiedział ogłoszenie dodatkowego wzmocnienia wschodniej flanki w środę podczas szczytu NATO.

Reklama

- Rezultat jest taki: razem Sojusz wzmacnia swoją obronność przeciwko zagrożeniom ze Wschodu i wyzwaniom z Południa - podkreślił amerykański prezydent. 

USA i Hiszpania wzmacniają współpracę

Przywódca podziękował też hiszpańskiemu premierowi za wysyłanie broni Ukrainie oraz omówił z nim dalsze działania w tym kierunku. Sanchez oznajmił, że USA mogą liczyć na Hiszpanię jako sojusznika.

Obaj przywódcy podpisali też wspólne oświadczenie rządów USA i Hiszpanii na temat wzmocnienia współpracy obronnej, handlowej, technologicznej, a także w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, wyzwań związanych z migracją, obrony demokracji i praw człowieka, a także przeciwdziałania zmianom klimatu.

Podczas swojej wizyty w Madrycie Biden weźmie udział w trwającym do czwartku szczycie przywódców państw NATO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy