Reklama

Reklama

Joe Biden wrócił do pełnienia obowiązków

​Prezydent USA Joe Biden formalnie przekazał w piątek obowiązki głowy państwa wiceprezydent Kamali Harris - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. 78-letni polityk przeszedł zabieg i po około dwóch godzinach ponownie objął obowiązki głowy państwa.

Biden, który w sobotę skończy 79 lat, udał się w piątek na badania do szpitala wojskowego Walter Reed w Bethesdzie pod Waszyngtonem.

Biden przeszedł zabieg

Jak przekazała dziennikarzom Psaki, prezydent przekazał władzę Harris w związku z "rutynową kolonoskopią". Rzeczniczka wskazała, że taki sam proces miał miejsce w 2002 r. i 2007 r., kiedy ówczesny prezydent George W. Bush z tego samego powodu przekazał obowiązki swojemu wiceprezydentowi Dickowi Cheneyowi.

Piątkowe badanie prezydenta było jego pierwszym od objęcia władzy. Jeszcze w piątek Biały Dom podał, że Biden wrócił do pełnienia swoich obowiązków. Informację zawarto w listach do przewodniczącego pro tempore Senatu, senatora Patricka Leahy'ego, i spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Listy.

Reklama

Zdrowie Bidena przedmiotem dyskusji

Stan zdrowia Bidena - najstarszego urzędującego prezydenta w historii USA - był od początku przedmiotem dyskusji, a także ataków ze strony Republikanów i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Republikańscy kongresmeni, w tym były naczelny lekarz Białego Domu Ronny Jackson, wielokrotnie wzywali Bidena do poddania się badaniom funkcji poznawczych, sugerując, że ma demencję.

Jak wskazuje opublikowany w tym tygodniu sondaż dla portalu Politico, 48 proc. Amerykanów uważa, że prezydent nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by sprawować swoją funkcję, a tylko 40 proc. uważa, że cieszy się dobrym zdrowiem.

Biden miał w przeszłości kilka problemów zdrowotnych. W 1988 r. przeszedł operację ze względu na stwierdzenie u niego dwóch tętniaków mózgu. Ostatnie opublikowane przez Bidena badanie - w grudniu 2019 r. - stwierdziło, że mimo ogólnie dobrego stanu zdrowia cierpi na migotanie przedsionków, zaburzenie rytmu serca. Prezydent przyjmuje też statyny, leki na obniżenie poziomu cholesterolu.


Reklama

Reklama

Reklama