Reklama

Reklama

Joe Biden rozmawiał z prezydentem Chin. Tajwan jednym z tematów

Prezydent USA Joe Biden przez ponad dwie godziny rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem. Biden powiedział, że amerykańska polityka wobec Tajwanu nie uległa zmianie, a USA silnie sprzeciwiają się jednostronnym zmianom statusu wyspy - poinformował Biały Dom.

"W sprawie Tajwanu, prezydent Biden podkreślił, że polityka Stanów Zjednoczonych nie zmieniła się i Stany Zjednoczone mocno sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom dążącym do zmiany status quo lub podważania pokoju i stabilności wokół Cieśniny Tajwańskiej" - napisano w oświadczeniu po ponad dwugodzinnej rozmowie liderów.

Jak poinformował Biały Dom rozmowa - piąty taki kontakt między obecnymi przywódcami USA i ChRL - rozpoczęła się o godz. 14.33 czasu polskiego, a skończyła o 16.50.

Biden: USA przyjdą na pomoc Tajwanowi, w razie ataku

Joe Biden w maju wywołał irytację Pekinu, kiedy zadeklarował, że USA przyjdą na pomoc Tajwanowi, jeśli zostanie zaatakowany przez Chiny. Słowa Bidena można było odczytywać, jako podważenie prowadzonej przez USA wobec Tajwanu polityki "strategicznej niejasności". Do rozmowy doszło również tuż po tym, gdy władze ChRL zagroziły "stanowczą" odpowiedzią, jeśli dojdzie do planowanej wizyty na Tajwanie spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Reklama

W swoim oświadczeniu wydanym po rozmowie, chiński MSZ przestrzegło, że nie pozwoli na "secesję" i niepodległość Tajwanu i że "ci, którzy igrają z ogniem od niego zginą". Zaznaczono jednak, że Biden jasno powiedział Xi, że USA nie popierają niepodległości Tajwanu i będą kontynuować dotychczasową politykę.

Jak podkreślił Biały Dom, rozmowa była częścią "starań, by utrzymać i pogłębić kanały komunikacji między USA i ChRL i odpowiedzialnie zarządzać naszymi różnicami". Zaznaczono też, że w wyniku rozmowy zespoły obydwu stron mają kontynuować dialog w obszarach m.in. zmian klimatycznych i bezpieczeństwa zdrowotnego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy