Reklama

Reklama

​Joe Biden: przechwycenie przez Białoruś cywilnego samolotu "skandaliczne"

Prezydent USA Joe Biden określił przechwycenie przez Białoruś samolotu przewoźnika Ryanair i zatrzymanie przeciwnika reżimu Łukaszenki jako "skandaliczne". Zażądał jego natychmiastowego uwolnienia.

- Stany Zjednoczone potępiają w sposób najbardziej zdecydowany zawrócenie samolotu i aresztowanie Ramana Pratasewicza. To skandaliczne wydarzenie i nagranie wideo, którego dokonał, jak się wydaje pod przymusem, są haniebnymi atakami na opozycję polityczną i wolność prasy - głosi oświadczenie prezydenta.

Biden poparł sankcje zastosowane przez Unię Europejską przeciwko Białorusi i zażądał natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty.

- Zwróciłem się do moich doradców aby zbadali i przedstawili mi możliwości pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, w ścisłym współdziałaniu z Unią Europejską, innymi partnerami i organizacjami międzynarodowymi - dodał.

Reklama

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że działania podjęte przez Białoruś były "szokującym aktem" oraz, że Stany Zjednoczone domagają się międzynarodowego zbadania tego incydentu.

- To był szokujący akt zawrócenia lotu między dwoma państwami członkowskimi UE w oczywistym celu aresztowania dziennikarza. Jest to bezwstydna obraza przez reżim międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa - powiedziała Psaki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy