Reklama

Reklama

Jest wstępne porozumienie Rosji i Ukrainy w sprawie tranzytu gazu

Rosja i Ukraina porozumiały się wstępnie co do nowej umowy dotyczącej tranzytu gazu - poinformował w czwartek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz po spotkaniu trójstronnym na szczeblu ministerialnym w Berlinie.

W najbliższych dniach szczegóły mają zostać doprecyzowane i umowa ma być podpisana - powiedzieli na konferencji prasowej w Berlinie wiceszef KE Marosz Szefczovicz, minister energetyki Rosji Aleksander Nowak i ukraiński minister energetyki Ołeksij Orżel. Porozumienie, którego konkretne zapisy nie zostały na razie ujawnione, zawarto przy udziale niemieckich mediatorów, w tym minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier.

Nowak i Orżel podziękowali Szefczoviczowi i Altmaierowi za mediację.

W negocjacjach brali też udział m.in. szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller oraz ze strony ukraińskiej szef Naftohazu Jurij Witrenko.

Reklama

Według informacji agencji dpa wstępne porozumienie obejmuje termin kontraktu na tranzyt gazu oraz ilość gazu, jaka miałaby być przesyłany z Rosji przez Ukrainę.

Niemiecka agencja zauważa, że dzięki wstępnemu porozumieniu pojawia się szansa na uniknięcie ograniczenia dostaw gazu w miesiącach zimowych do niektórych krajów europejskich. Czas naglił, bo z końcem bieżącego roku wygasa obecne porozumienie tranzytowe Rosja-Ukraina - podkreśla dpa.

Wcześniej w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że jego kraj i Ukraina porozumieją się w kwestii gazu. Zapewnił, że Rosja nie chce "zaostrzać sytuacji w energetyce" i że jest gotowa zachować trasę przesyłania gazu przez terytorium Ukrainy.

Jak dodał Putin, problem dotyczy wielkości tranzytu i terminu kontraktu. Oświadczył, że Rosja nie dąży do zawarcia kontraktu na pewien czas i potem przerwania tranzytu. Zadeklarował też, że Rosja jest gotowa do dostarczania Ukrainie gazu ze zniżką, którą określił na 20-25 proc.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy