Reklama

Reklama

Jest projekt kompromisu Brukseli z Londynem

Jest projekt kompromisu Brukseli z Londynem w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk opublikował najnowsze ustalenia i rozesłał je do wszystkich krajów członkowskich. To one zdecydują o ostatecznym kształcie porozumienia w najbliższych tygodniach. Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii może odbyć się w czerwcu.

Dla Polski najważniejsze ustalenia dotyczą ograniczenia w wypłatach świadczeń socjalnych dla pracowników z unijnych krajów. W projekcie porozumienia napisano, że restrykcje nie obejmą tych Europejczyków, którzy już przebywają na Wyspach i tam pracujących, w tym sporej grupy Polaków.

Ograniczenia mają dotyczyć tych nowo przybyłych do Wielkiej Brytanii. Londyn chciał wprowadzenia 4-letnich ograniczeń i na to jest wstępna zgoda, choć pojawiła się też propozycja przedłużenia ograniczeń. Do kiedy? O tym zdecydują państwa członkowskie, a każdy kraj ma prawo weta.

Reklama

Unijne rządy ocenią też propozycję Komisji dotyczącą pobierania zasiłków na dzieci, które nie przebywają w Wielkiej Brytanii.

Negocjacje zbliżają się do finału. Oczekuje się, że porozumienie zostanie uzgodnione na szczycie rozpoczynającym się 18 lutego w Brukseli. Jeśli to spotkanie zakończy się fiaskiem, to jeszcze są możliwe rozmowy ostatniej szansy na marcowym szczycie, by referendum mogło się odbyć w czerwcu.

Jak powiedział Donald Tusk, propozycja porozumienia z Wielką Brytanią jest "dobrą podstawą do kompromisu".

KE zaproponuje zmiany przepisów UE ws. "eksportu zasiłków na dzieci" do innego kraju UE- dodał.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że propozycja odnosi się do wszystkich postulatów przedstawionych przez premiera Davida Camerona.

"Ta propozycja toruje drogę do rozmów negocjatorów z 28 krajów członkowskich, które rozpoczną się w najbliższy piątek. Celem jest osiągnięcia porozumienia na lutowym szczycie Unii" - powiedział Schinas.

Jak dodał, "Komisja Europejska będzie dalej pomagała w tym procesie i służyła radą prawną, by umożliwić kompromis sprawiedliwy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla pozostałych 27 państw członkowskich Unii Europejskiej".

Cameron zadowolony z propozycji UE

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron z zadowoleniem przyjął we wtorek projekt porozumienia z UE w sprawie renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa we Wspólnocie. Zastrzegł jednak, że "wciąż jest praca do wykonania".

"Projekt dokumentu w sprawie renegocjacji członkostwa w UE świadczy o znaczącym postępie we wszystkich czterech dziedzinach, które zdaniem Wielkiej Brytanii potrzebują zmiany, ale wciąż jest praca do wykonania" - napisał Cameron na Twitterze krótko po publikacji proponowanej wersji porozumienia.

Cytowane przez agencję Reutera źródła w brytyjskim rządzie oceniły, że umowa w obecnej postaci "to jeszcze nie to", ale wyraziły przekonanie, że osiągnięcie porozumienia "jest możliwe".


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy