Reklama

Reklama

Jest kandydat na premiera Włoch. Został wezwany do Kwirynału

Minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni został zaproszony przez prezydenta Sergio Mattarellę do Kwirynału na niedzielę w południe, co może oznaczać, że otrzyma misję utworzenia rządu. O wezwaniu Gentiloniego poinformował Pałac Prezydencki.

W sobotę szef państwa zakończył trzydniowe konsultacje polityczne na temat rozwiązania kryzysu rządowego po dymisji premiera Matteo Renziego. Doszło do niej w rezultacie porażki rządu w referendum konstytucyjnym.

Prezydent Mattarella oświadczył, że krajowi potrzebny jest pilnie rząd z pełnią uprawnień. Jak podkreślił, rząd musi zająć się przygotowaniem nowej ordynacji wyborczej, odbudową zniszczeń po trzęsieniach ziemi w środkowych Włoszech, a także reprezentować kraj na szczycie unijnym w połowie miesiąca.

Matteo Renzi, który w środę podał się do dymisji, w niedzielę napisał, że definitywnie opuszcza Kancelarię Premiera.

Reklama

Szef MSZ Włoch Paolo Gentiloni ma 62 lata i od czasów studenckich bierze udział w życiu politycznym. Kandydat na nowego premiera pochodzi ze starej rzymskiej arystokracji, ale działalność polityczną zaczynał w lewackich ugrupowaniach. Potem był związany z ekologami, następnie z lewym skrzydłem dawnej chadecji, by w latach 90. przyłączyć się do kolejnych wcieleń dawnej partii komunistycznej, której ostatnią postacią jest partia demokratyczna. W rządzie Matteo Renziego, którego jest przyjacielem, Paolo Gentiloni zastąpił na stanowisku ministra spraw zagranicznych Federikę Mogherini po tym, jak została ona szefową unijnej dyplomacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy