Reklama

Reklama

Jemen: Siedem osób zginęło w wyniku eksplozji bomby na bazarze

Co najmniej siedem osób zginęło a ponad 15 zostało rannych w piątek w wyniku eksplozji bomby na bazarze w mieście Marib, położonym na północny wschód od stolicy Jemenu, Sany - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła policyjne.

Nie wiadomo, kto podłożył ładunek wybuchowy, który eksplodował około południa na targowisku, gdzie sprzedawany jest tzw. kat, czyli liście czuwaliczki jadalnej, słynnego w Jemenie narkotyku do żucia.

Na terenie prowincji Marib znajdują się liczne pola naftowe, które są często powodem walk między różnymi ugrupowaniami m.in. sunnickimi bojownikami Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) a siłami rządowymi.

Walki, do których dochodzi w całym Jemenie, zagrażają rozejmowi, który zaczął obowiązywać 10 kwietnia i od tamtego czasu był względnie przestrzegany. Jest on wynikiem intensywnych konsultacji prowadzonych w Sanie, opanowanej przez szyickich rebeliantów, oraz w Rijadzie; Arabia Saudyjska dowodzi sunnicką koalicją prowadzącą w Jemenie interwencję wojskową.

Reklama

Interwencja ta trwa od marca 2015 roku i ma na celu pokonanie wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie Jemenu. Rijad dąży do przywrócenia na urząd prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Od początku konfliktu w Jemenie, który - jak zauważa Reuters - jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, zginęło ponad sześć tysięcy osób, a ponad dwa tysiące musiało opuścić swoje domy.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy