Reklama

Reklama

Jemen: Podwójny zamach koło lotniska w Adenie

Co najmniej sześciu jemeńskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w środę w wyniku podwójnego zamachu samobójczego w bazie wojskowej przy lotnisku międzynarodowym w Adenie na południu Jemenu - poinformowały siły bezpieczeństwa w tym kraju.

Zamachowcy wysadzili się w powietrze w samochodzie pułapce przy wjeździe do bazy, otwierając w ten sposób drogę drugiemu pojazdowi, który wjechał na teren wojskowy, gdzie eksplodował - poinformowało jemeńskie źródło wojskowe, cytowane przez AFP.

Po tych dwóch wybuchach ponad 20 bojowników zaatakowało żołnierzy na terenie bazy. Doszło do wymiany ognia, na miejsce zostały ściągnięte dodatkowe siły wojskowe - podały źródła we władzach bezpieczeństwa. Walki wciąż trwają.

Pod koniec czerwca celem zamachów bombowych w dawnym bastionie Al-Kaidy w Jemenie, w Al-Mukalli nad Zatoką Adeńską, były posterunki wojskowe. W serii ataków samobójczych zginęło co najmniej 33 żołnierzy. Pod koniec maja w zamachach samobójczych w Adenie śmierć poniosło 45 rekrutów. 

Reklama

Kraj pogrążony w chaosie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą by władzę w kraju całkowicie przejął prezydent Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Według ONZ od marca ubiegłego roku zginęło w Jemenie ok. 6,3 tys. osób, z czego połowę stanowią cywile.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy