Reklama

Reklama

Jej organizm zaatakowała "agresywna ameba". 10-latka nie żyje

Lekarzom nie udało się uratować 10-letniej Lily Avant - informuje "The Independent". Dziewczynka trafiła do szpitala po tym, jak do jej organizmu dostał się groźny pierwotniak - Naegleria Fowleri. Śmierć 10-latki potwierdziła w mediach społecznościowych szkoła, do której uczęszczała.

Do tragicznego zdarzenia doszło 8 września w amerykańskim stanie Teksas. 10-letnia Lily Avant po kąpieli w rzece zaczęła narzekać na silny ból głowy. Początkowo lekarze sądzili, że dziecko nabawiło się zwykłej infekcji i przepisali leki nawadniające i zbijające gorączkę. 

Gdy jednak stan Lily zaczął gwałtownie się pogarszać, 10-latka trafiła do szpitala dziecięcego w teksańskim Fort Worth. Badania tam przeprowadzone wykazały w jej organizmie obecność "rzadkiej, agresywnej ameby" - Naeglerii Fowleri.

Groźny pierwotniak miał przedostać się do organizmu Lily przez nos, skąd następnie trafił do mózgu.

Reklama

Jak donosi "The Independent", 10-latki nie udało się uratować.

O śmierci Lily poinformowała w mediach społecznościowych także szkoła, do której uczęszczała. "Lily była absolutnym błogosławieństwem dla naszej szkoły. Była wybitną uczennicą, ale co ważniejsze, była niesamowitą osobą i przyjacielem dla wszystkich" - napisano.

Czym jest Naeglerii Fowleri?

Naeglerii Fowleri to jednokomórkowy organizm występujący w ciepłych wodach. Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) może dostać się on do mózgu jedynie przez nos (tak właśnie było w przypadku Lily). Tam namnaża się poprzez rozkład tkanki mózgowej, powodując śmiertelną chorobę zwaną negleriozą. Jej skutki dla zdrowia i życia człowieka są fatalne. Neglerioza to bowiem ostre pierwotne zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

W wyniku niszczenia tkanki mózgowej, cały narząd puchnie.

Według statystyk, w latach 1962-2018 w Stanach Zjednoczonych zanotowano 145 przypadków zakażenia amebą, która zaatakowała organizm Lily. Przeżyły tylko cztery osoby.

Polecamy również: Kąpiel w gorącym źródle kosztowała go życie

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy