Reklama

Reklama

Jeff Bezos zaskoczył. Chce rozdać część ogromnej fortuny

Założyciel Amazona Jeff Bezos powiedział w rozmowie z CNN, że większość swojego majątku szacowanego na 124 miliardy dolarów netto przekaże na cele filantropijne, w tym walkę ze zmianami klimatycznymi. W przeszłości Amerykanin był krytykowany za brak przynależności do Giving Pledge, słynnej inicjatywy, w której miliarderzy zobowiązują się do przekazania większości swojego majątku na cele charytatywne.

Założyciel firmy Amazon Jeff Bezos zapowiedział w rozmowie z CNN, że planuje oddać większość swojego majątku netto o wartości 124 mld dolarów netto (według Bloomberg's Billionaires Index). Multimiliarder planuje przeznaczyć środki na walkę ze zmianami klimatycznymi. 

Włąściciel Amazona podkreślił, że w ten sposób chciałby wesprzeć osoby, które mogą zjednoczyć ludzkość w obliczu głębokich podziałów społecznych i politycznych. Bezos na pytanie dziennikarki CNN, czy zamierza przekazać większość swojego majątku w ciągu swojego życia na cele filantropijne, odpowiedział: "Tak, mam taki zamiar".

Reklama

Miliarder podkreślił, że z pewnością nie będzie to łatwe zadanie, podobnie jak trudnym wyzwaniem było stworzenie Amazona. - Wymagało to wiele ciężkiej pracy, razem z grupą bardzo inteligentnych i ciężko pracujących ludzi z zespołu. Jestem przekonany, że podobnie jest z filantropią - mówił. Bezos podkreślił, że chciałby razem ze swoją partnerką Lauren Sanchez dokładnie przemyśleć najlepsze sposoby na wydatkowanie środków.

Bezos krytykowany przez brak deklaracji Giving Pledge

Przypomnijmy, że deklaracja Bezosa jest pierwszą, gdy jeden z najbogatszych ludzi na świecie zapowiedział przekazanie znaczącej części swojego majątku na cele charytatywne. Wcześniej krytycy zarzucali Bezosowi, że nie należał do Giving Pledge, słynnej inicjatywy, w której miliarderzy zobowiązują się do przekazania większości swojego majątku na cele filantropijne lub charytatywne, za życia lub w testamencie. Powołali ją w 2010 r. Warren Buffett, Bill Gates i Melinda French Gates. Pod inicjatywą podpisało się jak dotąd ponad 200 miliarderów z całego świata.

Gates od dawna mówił o konieczności podzielenia się swoim majątkiem. Przekonuje, że to sposób na rozwiązanie problemów globalnych, takich jak zmiany klimatyczne. Powiedział nawet, że jego dzieci nie staną się miliarderami dzięki jego testamentowi.

Bezos nagrodził Dolly Parton. Dał jej 100 mln dolarów

Tymczasem właściciel Amazona postanowił wraz z partnerką Lauren Sanchez nagrodzić kilka dni temu gwiazdę muzyki country za jej działalność społeczną. Konto Dolly Parton "wzbogaciło się" o 100 mln dolarów. 

Dolly Parton otrzymała nagrodę za "odwagę i działalność dla społeczności". Lauren Sanchez podczas ogłaszania laureata nagrody stwierdziła, że piosenkarka "daje wiele z serca, a w pracy kieruje się współczuciem i miłością. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć dobro, jakie będziesz czynić dzięki tej nagrodzie". 

Nagroda szefa Amazona jest przyznawana liderom, którzy "dążą do celów z odwagą i uprzejmością". W 2021 r. został nią uhonorowany szef kuchni i działacz Jose Andres, który założył World Central Kichen. Organizacja dostarcza żywność do obszarów dotkniętych katastrofą bez względu na szerokość geograficzną. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy