Reklama

Reklama

Jean-Claude Juncker leci do Rosji. Spotka się z Putinem

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker leci w przyszłym tygodniu do Rosji, gdzie spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Już wcześniej było wiadomo, że Juncker wybiera się w połowie czerwca do Sankt Peteresburga, by wziąć udział forum ekonomicznym, teraz potwierdzono jego spotkanie z rosyjskim prezydentem.

Ostatni raz obaj politycy spotkali się w listopadzie 2014 roku. Rzeczniczka Komisji Mina Andreeva zapewniła, że wspólna rozmowa nie oznacza złagodzenia europejskiego stanowiska w sprawie Rosji. A to stanowisko obecnie jest krytyczne w związku z jej działaniami na wschodzie Ukrainy.

Rzeczniczka dodała, że będzie to okazja do omówienia dwustronnych relacji.

Wizyta przewodniczącego Komisji w Rosji jednak wywołuje kontrowersje. Przedstawiciele między innymi państw bałtyckich uznali, że jest ona nie na miejscu. Zwłaszcza w momencie kiedy Unia ma podjąć decyzję w sprawie przyszłości sankcji gospodarczych nałożonych po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Reklama

Restrykcje obowiązują do końca lipca, by je przedłużyć potrzebna jest jednomyślność wszystkich, unijnych krajów. Stany Zjednoczone również uznały, że Jean-Claude Juncker nie powinien lecieć teraz do Rosji. Będzie to pierwsza wizyta lidera unijnej instytucji od dwóch lat, czyli od aneksji Krymu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy