Reklama

Japonia: Rakiety balistyczne nie są skierowane przeciw Rosji

Minister obrony Japonii Itsunori Onodera zapewnił we wtorek w Moskwie, że japońskie rakiety balistyczne nie są skierowane przeciw Rosji.

"Ponownie wyjaśniłem stronie rosyjskiej, że system obrony przeciwrakietowej, który obecnie posiadamy,(...) nie stanowi zagrożenia dla Rosji i jest to system wyłącznie obronny" - oświadczył Onodera po rozmowach z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaznaczył jednak po spotkaniu w formacie "2 plus 2", (tj. obaj ministrowie obrony i szefowie dyplomacji), że Rosja ponownie wyraziła zaniepokojenie z powodu rozmieszczania w regionie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Reklama

Pod koniec zeszłego roku rząd Japonii podjął decyzję o rozmieszczeniu na lądzie dwóch amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w związku z szybkim rozwojem północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła potem, że wpłynie to negatywnie na stosunki Moskwy z Tokio. Rosja obawia się, że Japonia pozwala USA korzystać ze swego terytorium w celu zwiększania amerykańskiej obecności wojskowej w Azji północnej pod pretekstem przeciwdziałania Korei Północnej.

Spór o Wyspy Kurylskie

Onodera powiedział też, że strona japońska zaapelowała do Rosji o zmniejszenie aktywności wojskowej na Kurylach. 

"Poprosiliśmy stronę rosyjską o podjęcie konkretnych kroków, gdyż Rosja zwiększa swój potencjał wojskowy na czterech wyspach północnych" - oznajmił Onodera.

ZSRR i Japonia z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie nie podpisały po drugiej wojnie światowej układu pokojowego. Do kwestii czterech wysp, które Rosja nazywa Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi, Japonia i Rosja wracają z przerwami od połowy XX wieku. Kuryle zostały zajęte przez Rosję pod koniec II wojny światowej i Japonia nadal rości sobie do nich pretensje.

Ławrow poinformował, że w dniach 16-20 sierpnia Kuryle odwiedzi trzecia już misja japońskich przedsiębiorców w ramach przygotowania projektów wspólnej działalności ekonomicznej na wyspach.

Rozbrojenie Korei Północnej

Szojgu i szef dyplomacji japońskiej Taro Kono podkreślili, że ich kraje postanowiły kontynuować współpracę na rzecz rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. 

"Strony były zgodne, jeśli chodzi o pozytywną ocenę wyników minionego spotkania liderów USA i KRLD, a przy tym uzgodniły, że będzie kontynuowana współpraca na rzecz osiągnięcia wspólnego celu Japonii i Rosji, którym jest denuklearyzacja KRLD" - powiedział Kono.

Ławrow oznajmił, że Rosja i Japonia wzywają wszystkie zaangażowane strony do elastyczności i wstrzemięźliwości, by nie dopuścić do zerwania rozmów dotyczących uregulowania sytuacji na Półwyspie Koreańskim. "Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywne tendencje, zauważalne w sytuacji wokół Półwyspu Koreańskiego" - zaznaczył. 

Podczas wtorkowych rozmów ministrowie obrony obu krajów ustalili, że będą kontynuowane konsultacje na szczeblu sztabów generalnych, a także będzie umacniania współpraca w sferze wojskowo-morskiej - powiedział Szojgu.

Ustalono też, że w październiku bieżącego roku do portu Hakodate na wyspie Hokkaido przybędzie delegacja przedstawicieli sił Floty Oceanu Spokojnego Federacji Rosyjskiej, zaś do końca roku zorganizowane zostaną dwustronne konsultacje eksperckie na tematy bezpieczeństwa.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy