Reklama

Reklama

Izraelski ostrzał w Strefie Gazy. Czterech zabitych, ponad 400 rannych

Czterech Palestyńczyków zginęło, a 92 odniosło rany wskutek użycia ostrej amunicji przez wojsko izraelskie podczas kolejnych piątkowych demonstracji Palestyńczyków wzdłuż granicy Strefy Gazy. Wszystkich rannych było tego dnia ponad czterystu.

Armia izraelska ogłosiła w piątek wieczorem komunikat, w którym podaje, że w demonstracjach zorganizowanych w pięciu punktach wzdłuż granicy Strefy Gazy uczestniczyło 12 000 Palestyńczyków.  

Demonstranci określani w izraelskich komunikatach wojskowych jako "terroryści" wysyłali w kierunku ogrodzenia na granicy Izraela dziesiątki płonących latawców oraz niewielkich balonów z podwieszonymi ładunkami wybuchowymi, które eksplodowały w powietrzu.  

Mieszkańcy Strefy Gazy, z których dwie trzecie to potomkowie dwóch milionów palestyńskich uchodźców z terenów zajętych przez Izrael po powstaniu tego państwa w 1948 roku, demonstrowali co piątek od 30 marca w pięciu miejscach przy samej granicy Izraela: domagali się prawa powrotu na utracone ziemie.  

Reklama

Krwawe protesty

8 czerwca, ostatni piątek ramadanu, zakończył demonstracje ludności Strefy Gazy, które były w znacznej mierze protestem przeciwko jej izolowaniu od reszty świata wskutek zamknięcia granicy przez Izrael i Egipt, odkąd przed dziesięciu laty władzę w Strefie przejął drogą faktów dokonanych islamistyczny Hamas.  

W czasie tych protestów, od ognia izraelskich żołnierzy, zginęło co najmniej 128 Palestyńczyków. Nie został zabity ani jeden Izraelczyk.  

Tym razem piątkowe demonstracje, z którymi solidaryzowali się głównie muzułmanie szyici uczestniczący w organizowanych przez władze masowych wiecach w wielu miastach Iranu, a także Iraku, zbiegły się z obchodami "Dnia Jerozolimy".

"Dzień Jerozolimy" był protestem świata arabskiego przeciwko izraelskiej kontroli nad całym tym miastem.  

Napięcie wokół Jerozolimy wyraźnie wzrosło po niedawnym przeniesieniu tam ambasady USA z Tel Awiwu.  

Wschodnią część Jerozolimy Palestyńczycy uważają za swą historyczną stolicę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne