Reklama

Reklama

Izraelska policja wszczyna śledztwo w sprawie zajścia na pogrzebie Szirin Abu Akleh

Rozpoczęło się wewnętrzne śledztwo w sprawie agresywnego zachowania funkcjonariuszy izraelskiej policji - podaje dziennik "Times of Israel". Chodzi o zajście podczas pogrzebu amerykańsko-palestyńskiej dziennikarki Szirin Abu Akleh zabitej w czasie nalotu izraelskiej armii na obóz dla uchodźców na Zachodnim Brzegu. Swoje oburzenie spowodowane ingerencją władz w trakcie ceremonii wyraziły Stany Zjednoczone.

Izraelscy policjanci otoczyli Palestyńczyków niosących trumnę Abu Akleh i uderzali ich pałkami, niemal przewracając trumnę - pisze "Times of Israel". Władze twierdzą, że trumna została przejęta przez tłum wbrew woli rodziny zmarłej, jednak brat Abu Akleh przekazał w wywiadzie dla telewizji BBC, że bliscy i inni żałobnicy zostali zaatakowani przez funkcjonariuszy.

USA "głęboko zmartwione" zachowaniem izraelskiej policji

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Stany Zjednoczone są "głęboko zmartwione obrazami izraelskiej policji ingerującej w procesję pogrzebową" Abu Akleh. "Każda rodzina zasługuje na pochowanie swoich bliskich w godny sposób" - dodał.

Reklama

ONZ wydało w piątek oświadczenie potępiające zabójstwo dziennikarki oraz wezwało do sprawiedliwego i bezstronnego śledztwa w jej sprawie. Jak podała organizacja, zabójstwo Abu Akleh to "kolejny poważny atak na wolność mediów i słowa wśród eskalacji przemocy na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu".

Zapowiedź śledztwa w sprawie śmierci dziennikarki 

Władze palestyńskie zapowiedziały, że zamierzają przeprowadzić śledztwo w sprawie śmierci dziennikarki z udziałem instytucji międzynarodowych, jednak zdecydowanie sprzeciwiły się współpracy w tej sprawie z Izraelem.

Szirin Abu Akleh zginęła w środę od strzału w głowę w czasie nalotu izraelskiej armii na obóz dla uchodźców w mieście Dżenin na Zachodnim Brzegu. Według palestyńskich władz i arabskiej stacji telewizyjnej Al-Dżazira, dla której przez lata pracowała Abu Akleh, dziennikarka zginęła z rąk Izraelczyków. Strona izraelska nie potwierdziła zarzutów.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy