Reklama

Reklama

Izraelscy politycy i intelektualiści apelują do Andrzeja Dudy

Izraelscy politycy, historycy i intelektualiści apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o IPN. Izraelczycy poprosili też o przełożenie planowanej na przyszły tydzień wizyty szefa polskiego BBN w Jerozolimie i Tel Awiwie.

To rezultat dyplomatycznego sporu między Polską a Izraelem. Powodem jest nowelizacja ustawy o IPN. Polskie władze twierdzą, że ma ona chronić dobre imię kraju, ale Izrael uznaje ją za fałszowanie historii Holokaustu. 

Projekt ustawy skrytykowali najpierw izraelscy deputowani, potem izraelski premier, a wczoraj miejscowe ministerstwo spraw zagranicznych. 

Apel o niepodpisywanie ustawy

Politycy i historycy apelują, aby prezydent Andrzej Duda nie podpisywał zmian w przepisach, które zdaniem Izraelczyków zagrażają wolności badań naukowych. Ich zdaniem, do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci również świadkowie Holokaustu. 

Reklama

“Holokaust to najbardziej delikatna sprawa w izraelskim życiu społecznym, nie tylko dla polityków czy historyków, ale dla wszystkich. Jeśli więc powstała krytyka czy strach, to nie z powodu konkretnych sformułowań, ale z powodu przesłania tej ustawy. A to przesłanie nie jest dobre" - mówi Polskiemu Radiu Eljakim Rubinstein, były wiceprzewodniczący izraelskiego Sądu Najwyższego i były prezes izraelskiego komitetu do walki z antysemityzmem. 

Badający historię Holokaustu instytut Jad Waszem w Jerozolimie uznał, że ustawa jest wybielaniem historycznej prawdy, choć historycy przyznają, że sformułowanie “polskie obozy śmierci" jest wprowadzeniem w błąd.  

Odwołana zostanie ambasador Izraela w Polsce?

Minister transportu i energii atomowej i polityk partii rządzącej Likud, Yisrael Katz zażądał od premiera Benjamina Netanjahu odwołania do kraju izraelskiej ambasador w Warszawie. Miałby to być znak obniżenia rangi dyplomatycznych kontaktów między Warszawą a Izraelem. 

MSZ w Jerozolimie podkreśla jednak, że nie ma na razie decyzji w tej sprawie. Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy