Reklama

Izrael zaatakował Strefę Gazy

Troje Palestyńczyków - w tym kobieta i jej córka - zginęło w środę w wyniku ataków izraelskiego lotnictwa na Strefę Gazy - poinformowały w czwartek nad ranem źródła palestyńskie.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, podczas nalotów na Strefę Gazy zginęły trzy osoby: ciężarna kobieta i jej 18-miesięczna córka oraz bojownik Hamasu, radykalnej organizacji, która kontroluje palestyńską enklawę. Kolejnych osiem osób zostało rannych.

Odpowiedź na wcześniejszy ostrzał Izraela

Izraelska armia poinformowała, że przeprowadziła ataki lotnicze na 12 obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Podkreśliła, że naloty były odpowiedzią na ostrzał rakietowy terytorium Izraela z palestyńskiej enklawy.

Według izraelskiej armii, ze Strefy Gazy odpalono w środę w kierunku Izraela około 70 rakiet. Większość spadła na tereny niezamieszkane, 11 pocisków przychwycił izraelski system obrony antyrakietowej Żelazna Kopuła.

Reklama

Jeden z palestyńskich pocisków spadł na dom. Lekko ranne zostały trzy osoby. 

Na poniżej mapie zaznaczono miejsca w Izraelu, które zostały ostrzelane rakietami.

Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła ostrzał rakietowy, który przeprowadził Hamas. ONZ-owski koordynator ds. rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie Nikołaj Mładenow napisał w oświadczeniu, że eskalacja przemocy między Gazą a Izraelem jest niepokojąca i wezwał obie strony, aby zaprzestały ataków.

Izraelskie wojsko ostrzega

Siły zbrojne Izraela ostrzegły Hamas przed eskalowaniem przemocy, a według izraelskich mediów władze rozważają ewakuację mieszkańców z terenów  położonych przy granicy ze Strefą Gazy.

"Rozwój wydarzeń jest znaczący. Hamas zrozumie w najbliższych godzinach, podobnie jak w ostatnich miesiącach, że nie jest to kierunek, w którym chce podążać" - oświadczył wysoki rangą wojskowy, cytowany na Twitterze przez izraelską armię.

Gwałtowne protesty w Strefie Gazy

W marcu br. w Strefie Gazy rozpoczęły się protesty w ramach "Wielkiego Marszu Powrotu". Nazwa nawiązuje do żądania Palestyńczyków umożliwienia im powrotu do ich domów znajdujących się na terytorium Izraela, które opuścili lub z których zostali wygnani w 1948 r. W protestach zginęło już blisko 160 Palestyńczyków, zastrzelonych przez izraelskie siły bezpieczeństwa.

Między Izraelem a kontrolującym Strefę Gazy Hamasem od 2008 r. doszło do trzech wojen; od konfliktu zbrojnego w 2014 r. obowiązuje kruche zawieszenie broni. 

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy