Reklama

Reklama

Izrael: Premier bez większości. Rząd gabinetem mniejszościowym

Rząd premiera Izraela Naftalego Beneta stał się w czwartek gabinetem mniejszościowym. Arabska posłanka lewicowej partii Merec, Ghaida Rinawie Zoabi wycofała swoje poparcie dla rządu. Wyjaśniała w liście do premiera, że "nie może wspierać koalicji, która nęka jej społeczność".

Odejście Zoabi pozostawia Benetowi kontrolę nad 59 ze 120 mandatów w Knesecie. W swoim liście posłanka wspomniała o niedawnej eskalacji przemocy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie podczas ramadanu, a także o agresywnym zachowaniu izraelskich policjantów wobec żałobników podczas pogrzebu zabitej przez funkcjonariuszy amerykańsko-palestyńskiej dziennikarki Szirin Abu Akleh w zeszłym tygodniu.

Izraelscy policjanci otoczyli Palestyńczyków niosących trumnę Abu Akleh i uderzali ich pałkami, niemal przewracając trumnę, co odbiło się szerokim echem zwłaszcza w krajach arabskich.

Reklama

Rząd Naftalego Beneta gabinetem mniejszościowym

"Nie mogę dalej wspierać istnienia koalicji, haniebnie nękającej społeczność, z której się wywodzę" - napisała Zoabi. W zeszłym miesiącu rząd Beneta stracił jednomandatową większość, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera.

Rządy izraelskie nie upadają tylko dlatego, że mają mniejszość w Knesecie, ale wycofanie się Zoabi zadaje cios słabnącej koalicji, która jest teraz narażona na ataki opozycji, np. możliwy wniosek o wotum nieufności wobec rządu.

Netanjahu stracił władzę po 12 latach

W czerwcu 2021 roku 36. gabinet w historii Izraela został zatwierdzony w Knesecie większością zaledwie jednego głosu. Zaprzysiężenie ekipy Beneta oznaczało odsunięcie od władzy rządzącego przez 12 poprzednich lat premiera Benjamina Netanjahu.

Do opisywanej często jako "egzotycznej" koalicji weszło osiem partii - prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie, a wszystkie łączy to, że odmówiły przyłączenia się do gabinetu kierowanego przez Netanjahu, najdłużej urzędującego premiera kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy