Reklama

Reklama

Izrael odrzuca ofertę Rosji ws. Iranu

Podczas spotkania w poniedziałek w Jerozolimie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił ofertę Rosji, która zaproponowała, że będzie utrzymywać irańskie siły zbrojne co najmniej 100 km od Wzgórz Golan.

Zgodnie z ofertą Moskwy irańskie wojska w Syrii miałyby stacjonować co najmniej 100 km od linii zawieszenia broni, czyli neutralnego pasa przebiegającego przez Wzgórza Golan, który oddziela granicę Izraela od terytorium Syrii.

Reuters podaje, powołując się na przedstawiciel izraelskiego rządu, że Netanjahu przekazał Ławrowowi, iż Izrael "nie pozwoli, aby Irańczycy zainstalowali się nawet 100 km od jego granicy".

Ławrow, któremu towarzyszy w podróży do Izraela szef sztabu generalnego generał Walerij Gierasimow, spotkał się w poniedziałek z Netanjahu na prośbę prezydenta Rosji Władimira Putina, który kilka dni wcześniej zaproponował zorganizowanie spotkania na wysokim szczeblu, by omówić kilka kwestii, a nade wszystko - jak powiedział izraelski premier na spotkaniu swego gabinetu - sytuację w Syrii.

Reklama

Netanjahu zapowiedział podczas tego posiedzenia, które odbyło się wcześniej w poniedziałek, że ponownie wyartykułuje żądania dotyczące respektowania porozumienia pokojowego z 1974 roku, kiedy to między Izraelem a Syrią ustanowiono strefę zdemilitaryzowaną.

Dodał, że Izrael będzie nadal robił wszystko, by nie pozwolić Iranowi na ustanowienie "stałej obecności wojskowej" w Syrii. 

Associated Press przypomina, że Rosja ostrzegła już wcześniej, że oczekiwanie, iż Iran w pełni wycofa się z tego kraju jest nierealistyczne.

Netanjahu złożył 11 lipca wizytę w Moskwie i podczas spotkania z Putinem ostrzegł, że Izrael będzie stanowczo reagował na próby naruszenia swej granicy lądowej czy powietrznej.

Wizyta Netanjahu stanowiła - jak podała rosyjska prasa - element jego zabiegów o wycofanie z Syrii walczących tam nieoficjalnie sił irańskich. Jednak Moskwa sygnalizowała już wcześniej, że nie zamierza wywierać presji na Teheran. 

Jedynym ustępstwem Rosji wobec Izraela jest to, że nie reaguje ona w sytuacji, gdy Izrael ostrzeliwuje w Syrii cele, które uzna za irańskie obiekty wojskowe. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy