Reklama

Izrael. Najdłużej więziony Palestyńczyk na wolności. Uwolniony po 40 latach

Po 40 latach na wolność wyszedł palestyński więzień Karim Junis - to jeden z palestyńskich skazańców, który w więzieniu w Izraelu spędził najwięcej czasu. Po jego uwolnieniu głos zabrał minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri, który wezwał do odebrania Junisowi obywatelstwa. "To byłoby ważne przesłanie" - napisał.

60-letni Karim Junis został skazany za porwanie i zabicie izraelskiego żołnierza Avrahama Bromberga w 1983 roku na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Według Stowarzyszenia Więźniów Palestyńskich odsiedział najdłuższy ciągły wyrok spośród wszystkich Palestyńczyków - napisała agencja.

W swojej rodzinnej wiosce został powitany jak bohater. Owinięty w tradycyjną palestyńską chustę, został przywitany przez rodzinę, przyjaciół i zwolenników skandujących i niosących go przez ulice na swoich ramionach.

- To było 40 lat pełne historii, historii więźniów, a każda historia jest historią narodu - powiedział Junis. - Jestem bardzo dumny, że jestem jednym z tych, którzy poświęcili się dla Palestyny i byli gotowi poświęcić więcej dla dobra sprawy palestyńskiej".

Reklama

Więzieni przez Izrael są traktowani jak bohaterowie

"Arabowie w Izraelu stanowią około jednej piątej populacji i większość z nich to potomkowie Palestyńczyków, którzy pozostali w obrębie nowo założonego państwa po jego wojnie o niepodległość w 1948 roku. Od dawna debatują nad swoim miejscem w polityce Izraela, równoważąc swoje palestyńskie dziedzictwo z izraelskim obywatelstwem" - przypomniał Reuters.

Palestyńczycy uważają braci uwięzionych przez Izrael za bohaterów w walce o państwowość na terytoriach, które Izrael zdobył w wojnie bliskowschodniej w 1967 roku.

Karim Junis wyszedł na wolność. Minister chce mu odebrać obywatelstwo

Izrael osoby skazane za przemoc wobec swych obywateli uważa za terrorystów. We wtorek minister spraw wewnętrznych Izraela Aryeh Deri wezwał do pozbawienia Junisa obywatelstwa izraelskiego. "Odebranie mu obywatelstwa będzie ważnym przesłaniem, gdy mówimy o kimś, kto stał się symbolem popełniania zbrodniczych aktów terroru" - dodał Deri w liście do prokuratora generalnego Izraela.

Na podobnym stanowisku stoi siostrzeniec zamordowanego przez Junisa izraelskiego żołnierza, który otrzymał imię na cześć swojego wuja. - Obywatelstwo izraelskie jest przywilejem. Obywatel Izraela nie może jedną ręką trzymać izraelskiego paszportu, a drugą mordować izraelskiego żołnierza. Nie może też być tak, że morderca wychodzi z więzienia i przechadza się wśród nas - powiedział Avraham Bromberg.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Karim Junis | kara więzienia | Izrael | Palestyna | wyszedł na wolność

Reklama

Reklama

Reklama