Reklama

Reklama

Izrael naciska na USA: Zawetujcie rezolucję ONZ

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał USA, by skorzystały z prawa weta i zablokowały anty-izraelską rezolucję żądającą zaprzestania osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Projekt rezolucji przygotowały władze Egiptu. W czwartek zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa.

Głosowanie na rezolucją Rady Bezpieczeństwa nawołującą do natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań na rzecz budowy nowych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i we wschodniej Jerozolimie odbędzie się o godz. 15 czasu lokalnego (godz. 21 w Polsce).

Przygotowany przez egipską dyplomację dokument stwierdza, że akcja osiedleńcza stanowi "poważne niebezpieczeństwo dla izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego", "zagrażając koncepcji +dwóch państw+" na jednej ziemi.

Jak podkreśla agencja AFP, inicjatywa egipska nie pojawiła się przypadkiem. Autorzy rezolucji liczą na to, że wobec poparcia prezydenta elekta Donalda Trumpa dla osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu - po listopadowym spotkaniu Donalda Trumpa z premierem Benjaminem Netanjahu pełną parą ruszyła budowa 500 izraelskich mieszkań we wschodniej Jerozolimie - odchodzący prezydent Barack Obama "będzie bardziej skłonny zrezygnować z nakładania amerykańskiego weta na rezolucję".

Reklama

Stany Zjednoczone, które łączy z Izraelem strategiczne partnerstwo, nigdy jednak nie popierają działań godzących w interesy państwa izraelskiego - przypomina AFP. W 2011 r., gdy w Radzie Bezpieczeństwa próbowano przeforsować rezolucję potępiającą osadnictwo na Zachodnim Brzegu, przedstawiciel USA w Radzie skorzystał z prawa weta.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy