Reklama

Reklama

Izrael chce stawiać kolejne osiedla na terenach palestyńskich

​Izrael zamierza w najbliższych dniach zatwierdzić budowę kolejnych prawie trzech tysięcy domów dla swoich osadników na ziemiach palestyńskich - przekazała w niedzielę agencja AP. Prace miałyby się rozpocząć w przyszłym roku.

Hagit Ofran z organizacji Peace Now, monitorującej proces osiedlania się Izraelczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu, powiedział, że w środę zbierze się rządowa komisja, która ma zatwierdzić plan wybudowania 2800 jednostek osadniczych. Przewiduje, że ponad połowa tego projektu otrzyma od razu zgodę na budowę, że oznacza, w przyszłym roku będą mogły ruszyć prace budowlane.

Biden apeluje do władz w Tel-Awiwie

Jak pisze agencja AP, plany ekspansji izraelskiego osadnictwa już wywołały "zaniepokojenie" administracji prezydenta USA Joe Bidena, która apeluje do Tel-Awiwu o powściągliwość w przyznawaniu zezwoleń na budowę.

W piątek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że Stany Zjednoczone wzywają Izrael i Palestyńczyków do "powstrzymania się od jednostronnych kroków, które zaostrzają napięcie i podcinają wysiłki, zmierzające do wypracowania wynegocjowanego dwupaństwowego rozwiązania" konfliktu.

Reklama

Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje obecnie ok. 400 tys. izraelskich osadników, a jeśli weźmie się pod uwagę Izraelczyków, mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrasta do 700 tys. Na ziemiach tych mieszka ok. 3 mln Palestyńczyków.
Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Uzasadniane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje