Reklama

Izba Reprezentantów zagłosuje w sprawie impeachmentu Trumpa

"Należy przygotować artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa" - oświadczyła przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Jak dodała, Izba Reprezentantów będzie głosować w sprawie impeachmentu prezydenta.

W specjalnym oświadczeniu Nancy Pelosi poinformowała, że zleciła już przygotowanie stosownych dokumentów. 

"Działania prezydenta poważnie naruszyły konstytucję" - powiedziała przewodnicząca Izby Reprezentantów, zdominowanej przez demokratów. 

Według jej słów, Donald Trump nadużył władzy i zawiódł publiczne zaufanie. Pelosi powiedziała, że Kongres nie ma innego wyboru i musi zająć się impeachmentem, ponieważ postępowanie prezydenta nie może zostać pozostawione bez odpowiedzi, a "stawką jest demokracja" Ameryki. 

Trump: Zróbcie to teraz, szybko

Biały Dom natychmiast odpowiedział, że "demokraci powinni się wstydzić swojego postępowania".

Reklama

"Jeśli macie mnie odsunąć od władzy, zróbcie to teraz, szybko, żebyśmy mogli mieć uczciwy proces w Senacie, i żeby nasz kraj mógł z powrotem zająć się biznesem" - napisał na Twitterze Donald Trump.

Raport w sprawie prezydenta USA

Dwa dni temu komisja wywiadu Izby Reprezentantów przyjęła raport, z którego wynika, że prezydent Donald Trump nadużył urzędu, zabiegając o zagraniczne wsparcie przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. 

W raporcie, który był kolejnym krokiem na drodze do wszczęcia procedury impeachmentu wobec obecnego prezydenta, napisano, że Donald Trump miał uzależnić pomoc wojskową dla Ukrainy od wszczęcia przez władze w Kijowie śledztw, które byłby korzystne dla jego kampanii wyborczej. Miał również utrudniać śledztwo Izby Reprezentantów oraz instruować świadków i przedstawicieli agencji rządowych, by ignorowali wezwania na przesłuchania.

Zgodnie z amerykańskim prawem, o impeachmencie prezydenta decyduje Senat. Za usunięciem go z urzędu musi opowiedzieć się 67 spośród stu senatorów. Obecnie większość w Senacie mają republikanie. 

Biały Dom wyraził nadzieję, że Senat "podejmie właściwą decyzję".

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy