Reklama

Reklama

Iskrzy na linii Rosja - Japonia. Tokio żąda przeprosin

Ambasador Rosji w Japonii Michaił Gałuzin został wezwany do MSZ tego kraju. Powodem jest zdecydowany sprzeciw Japonii wobec zatrzymania we Władywostoku japońskiego konsula - poinformowała agencja Kyodo, powołując się na szefa resortu Esimasu Haiasi.

Jak powiedział Haiasi, Tokio zażądało od strony rosyjskiej przeprosin. Dodał, że zatrzymany konsul nie dopuścił się żadnej sprzecznej z prawem działalności, a jego zatrzymania dokonano "w sposób niedopuszczalny" z użyciem środków przymusu.

- Działania strony rosyjskiej były naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej - oświadczył Haiasi.

Japonia reaguje na zatrzymanie konsula

Przedstawiciel gabinetu premiera Japonii określił zatrzymanie jako "nieakceptowalne, niewiarygodne i godne najwyższego ubolewania".

Dyplomata został już zwolniony, ale strona japońska zastrzegła sobie prawo do "odpowiednich kroków" w odpowiedzi na to zatrzymanie.

Reklama

Strona rosyjska twierdzi, że japoński konsul został zatrzymany przy próbie uzyskania za pieniądze poufnych informacji o współpracy Rosji z "jednym z państw rejonu Azji i Pacyfiku". Dyplomatę ogłoszono personą non grata i polecono mu opuszczenie Rosji w ciągu 48 godzin. 

Reklama

Reklama

Reklama