Reklama

Reklama

Iran: Zakaz darmowej antykoncepcji i podwiązywania jajowodów

Nowa polityka Iranu, mająca na celu zwiększenie dzietności w tym kraju, zagraża prawom i życiu kobiet - alarmuje organizacja ochrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW). Nowe prawo ogranicza dostęp do niektórych usług ochrony zdrowia i praw reprodukcyjnych - tłumaczy HRW.

Parlament irański przyjął nowe regulacje w marcu, a weszły one w życie w listopadzie po publikacji w dzienniku ustaw - poinformowała HRW.

Ustawa zakłada m.in zakaz podwiązywania jajowodów, czy zakaz darmowej dystrybucji środków antykoncepcyjnych w publicznej służbie zdrowia, z wyjątkiem przypadków, gdy ciąża zagraża życiu kobiety - opisuje HRW. Nowe prawo ponadto nadaje szereg różnych dodatkowych świadczeń dla rodzin z dziećmi - dodano.

Programy zachęcające do posiadania dzieci

"Prawo mające na celu wzrost demograficzny w sposób rażący stanowi zagrożenie dla praw, godności i zdrowia połowy populacji kraju. Odmawia jej dostępu do opieki medycznej i informacji na temat zdrowia reprodukcyjnego" - przekazała w oświadczeniu Tara Sepehri Far, specjalistka HRW zajmująca się Iranem.

Reklama

Dodatkowo regulacja nakłada obowiązek na irańskie radio i telewizję publiczną, by te emitowały programy zachęcające kobiety do posiadania dzieci i potępiające życie w pojedynkę i aborcję - informowała organizacja praw człowieka.

Inne zapisy ustawy ograniczają ponadto możliwość przerywania ciąży. Zabieg ten obecnie będzie dostępny jedynie w pierwszych czterech miesiącach ciąży, jeżeli trzej lekarze wydadzą opinię, że życie kobiety jest zagrożone, lub w przypadku poważnego upośledzenia płodu.

Reklama

Reklama

Reklama