Reklama

Iran: Z okazji rocznicy rewolucji islamskiej ułaskawiono tysiące więźniów

Ajatollah Ali Chamenei, przywódca duchowo-polityczny Iranu ułaskawił dziesiątki tysięcy więźniów. Wielu z nich zostało wcześniej aresztowanych po tym, jak wzięli udział w antyrządowych protestach, które zawładnęły krajem po śmierci młodej Kurdyjki Mashy Amini. Państwowa agencja IRNA poinformowała, że ułaskawienia ogłoszono z okazji rocznicy rewolucji islamskiej z 1979 roku.

IRNA przekazała, że "ułaskawieni zostaną więźniowie, którym nie postawiono zarzutów o szpiegostwo na rzecz zagranicznych organizacji, bezpośredni kontakt z zagranicznymi podmiotami, popełnienie umyślnego morderstwa lub wywołanie obrażeń oraz zniszczenie lub podpalenie mienia państwowego, a także osoby, które nie zostały pozwane w sprawach cywilnych".

Ułaskawienie ogłoszono na cześć rocznicy rewolucji islamskiej z 1979 roku, w wyniku której obalono szacha Rezę Pahlawiego. Przywódca religijnej opozycji ajatollah Ruhollah Chomejni objął faktyczną władzę w Iranie 11 lutego 1979 roku.

Reklama

Iran: Protesty po śmierci Mashy Amini

Według agencji informacyjnej HRANA około 20 tys. osób zostało aresztowanych w związku z antyrządowymi protestami wywołanymi we wrześniu śmiercią młodej Kurdyjki Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

Organizacja Iran Human Rights (IHR) twierdzi, że w związku z udziałem w antyrządowych protestach co najmniej 100 osób skazano w 2022 roku w Iranie na śmierć lub postawiono im zarzuty, za które grozi kara śmierci. 


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy