Reklama

Iran uwolnił statek "Maersk Tigris" wraz z załogą

Władze Iranu uwolniły kontenerowiec "Maersk Tigris", pływający pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała w czwartek irańska agencja prasowa IRNA. Statek wraz załogą opuścił wody irańskie - potwierdziła rzeczniczka MSZ w Teheranie Marzieh Afcham.

Szczegółów uwolnienia statku nie ujawniono.

Pływający pod banderą Wysp Marshalla kontenerowiec "Maersk Tigris" został zajęty przez irańską marynarkę wojenną 28 kwietnia w cieśninie Ormuz. Strona irańska twierdziła, że doszło do tego, ponieważ firma transportowa Maersk nie uregulowała zobowiązań finansowych wynikłych z toczonego od dawna sporu biznesowego.

Półoficjalna irańska agencja prasowa Fars podawała, powołując się na "poinformowane źródło", że powodem konfiskaty jednostki był spór handlowy firmy Maersk z administracją irańskich portów. Natury sporu nie sprecyzowano.

Reklama

Zatrzymanie statku skłoniło USA do wysłania okrętów wojennych do cieśniny Ormuz; miały przez jakiś czas "towarzyszyć" statkom komercyjnym pod banderą Stanów Zjednoczonych przepływającym przez tę cieśninę. We wtorek działania te zakończono bez rozgłosu.

Maersk, największy na świecie duński operator żeglugi kontenerowej, domagał się uwolnienia statku i jego 24-osobowej załogi. Jednostka została zatrzymana, gdy  pokonywała zwykłą trasę handlową z Arabii Saudyjskiej do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Rzecznik firmy Maersk podkreślał, że "statek nie należy do niej, a załoga nie jest przez nią zatrudniona". Przedstawiciel firmy Rickmers Shipmanagement z siedzibą w Hamburgu, która wyczarterowała statek od Maersk, twierdzi, że jednostka należy do prywatnych inwestorów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Iran

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy