Reklama

Reklama

Iran uwolnił Amerykanina Michaela White'a. Był więziony od 2018 roku

Więziony od 2018 roku w Iranie Amerykanin Michael White został w czwartek uwolniony ze względów "medycznych" i "humanitarnych" - poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo. White otrzymał jednak warunek - nie wolno mu opuszczać Iranu.

Pompeo wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym napisał, że White został przekazany pod opiekę ambasady szwajcarskiej w Teheranie, która w stolicy Iranu reprezentuje interesy Stanów Zjednoczonych. Tam zostanie poddany badaniom lekarskim.

46-letni White, weteran U.S. Navy, został aresztowany w Iranie w lipcu 2018 roku. "New York Times" informował wówczas, że celem jego podróży do Iranu była wizyta u irańskiej przyjaciółki. Władze irańskie dopiero w styczniu 2019 roku potwierdziły fakt jego aresztowania.

W marcu 2019 roku Amerykanin został skazany na 13 lat więzienia za, jak twierdził jego prawnik, obrażanie na portalach społecznościowych duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei. White jest prawdopodobnie jedynym Amerykaninem, aresztowanym w Iranie od czasu objęcia prezydentury USA przez Donalda Trumpa.

Reklama

Pompeo ponownie wezwał Teheran do "ostatecznego" uwolnienia White'a oraz do wypuszczenia z więzień "wszystkich Amerykanów niesprawiedliwie przetrzymywanych w Iranie".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy