Reklama

Iran: Stracono czterech mężczyzn skazanych za współpracę z Izraelem

W Iranie dokonano w niedzielę egzekucji czterech mężczyzn skazanych za współpracę z izraelską agencją szpiegowską Mossad - podaje Reuters za agencją Fars. Iran od dawna oskarża Izrael o przeprowadzanie tajnych operacji na swojej ziemi.

Teheran niedawno oskarżył izraelskie i zachodnie służby wywiadowcze o planowanie wojny domowej w Iranie, który jest obecnie ogarnięty jednymi z największych antyrządowych protestów od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku. 

Aresztowania w Iranie. Początek zamieszek

Po wybuchu protestów w połowie września, związanych ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini, która po aresztowaniu zmarła w szpitalu, w Iranie rozpoczęła się fala aresztowań.

Pierwsza osoba skazana na śmierć w związku z tym wydarzeniem była oskarżona o palenie budynków rządowych. Agencja prasowa irańskiego ministerstwa sprawiedliwości Mizan Online, informowała o kolejnych aresztowaniach, a organizacja praw człowieka Iran Human Rights (IHR) w połowie listopada pisała o 20 osobach, którym groziła kara śmierci.

Reklama

Sąd Najwyższy w Iranie. Egzekucja podtrzymana

Jak przekazała agencja Reutera, irańskie media państwowe poinformowały w środę, że Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok śmierci wydany na czterech mężczyzn "za przestępstwo współpracy ze służbami wywiadowczymi reżimu syjonistycznego i za porwanie". Do egzekucji - jak podaje Reuters - doszło w niedzielę. 

Iran. Coraz więcej wyroków i zatrzymań

"Trzy inne osoby otrzymały wyroki więzienia od pięciu do 10 lat po tym, jak zostały skazane za przestępstwa, które obejmowały działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, pomoc w porwaniu i posiadanie nielegalnej broni" - podaje Reuters za irańską agencją informacyjną Mehr.

Z kolei agencja informacyjna Tasnim przekazała, że - dzięki współpracy między Ministerstwem Wywiadu a Gwardią Rewolucyjną -  zatrzymani zostali aresztowani w czerwcu, przed obecnymi zamieszkami, które ogarnęły kraj.

INTERIA.PL/Reuters
Dowiedz się więcej na temat: Iran | kara śmierci | protesty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy