Reklama

Reklama

Iran: Rozbił się ukraiński samolot. 176 osób na pokładzie

W środę rano w międzynarodowym porcie lotniczym Teheran-Imam Khomeini rozbił się samolot ukraińskich linii lotnicznych Ukrainian International Arlines ze 176 osobami na pokładzie - podały irańskie media. Wszyscy zginęli.

"Po starcie z lotniska Imama Chomeiniego samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar" - poinformował w środę rzecznik agencji lotnictwa cywilnego Reza Dżafarzadeh .

"Ogień jest tak potężny, że nie jesteśmy w stanie nikogo uratować" - powiedział lokalnej telewizji Pirhossein Koulivand, szef irańskiej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych. Jak dodał, na miejscu pojawiły się 22 karetki, cztery busy ambulatoryjne i śmigłowiec ratunkowy.

Wszyscy zginęli

Czerwony Półksiężyc przekazał, nie ma szans na znalezienie żywych pasażerów boeinga.

Reklama

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i ukraiński prezydent potwierdzili oficjalnie, że wszyscy na pokładzie rozbitego samolotu zginęli.

Według najnowszych informacji, które przekazuje agencja AFP, powołując się na irańskie media, na pokładzie boeinga było 176 osób: 167 pasażerów i dziewięciu członków załogi.

Na miejscu katastrofy pracują eksperci i śledczy w związku ze wszczęciem dochodzenia.

Lot PS 752

Samolot, który się rozbił, leciał do Kijowa. Był to lot PS 752 - wynika z danych serwisu FlightRadar24.

Nagranie, na którym widać moment, gdy samolot staje w ogniu, opublikowała na Twitterze irańska agencja informacyjna ISNA:

Pierwsze zdjęcia z miejsca tragedii:

Irańska telewizja państwowa podała, że spośród 176 osób na pokładzie 32 były obcokrajowcami.

"To nie był akt terroru"

Ambasada Ukrainy w Iranie poinformowała, że katastrofa samolotu nie była aktem terroru. Jako przyczynę wskazano awarię silnika.

Reuters przypomina, że produkowany od późnych lat 90. Boeing 737-800 cieszy się reputacją dobrej maszyny w przeciwieństwie do nowocześniejszego Boeing 737 MAX, który - jako model - był unieruchomiony przez 10 miesięcy po dwóch głośnych katastrofach, do jakich doszło w ostatnich latach.

Kondolencje od prezydenta Ukrainy

"Straszne wiadomości z Bliskiego Wschodu. Dziś rano po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini rozbił się samolot Międzynarodowych Linii Lotniczych (UIA) Ukrainy, który spadł na ziemię niedaleko od lotniska. Według wstępnych informacji wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zginęli" - napisał w serwisie Telegram Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Nasza ambasada sprawdza informacje o okolicznościach tragedii i uściśla listy ofiar. Moje szczere kondolencje rodzinom i bliskim wszystkich pasażerów i członków załogi" - oświadczył Zełenski.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy