Reklama

Reklama

Iran: Przestępcy za karę czytają książki

Sędzia Qasem Naqizadeh, który pracuje w mieście Gonbad-e Kavus, zamiast skazywać przestępców na kary więzienia, każe im czytać książki – donosi BBC.

Skazani mają przeczytać pięć książek (które następnie zostaną przekazane więziennej bibliotece), a następnie napisać streszczenie, żeby udowodnić sędziemu, że zastosowali się do jego polecenia.

- Książki zostały dobrane tak, żeby mogli z nich skorzystać wszyscy więźniowie - bez względu na wiek i wykształcenie - powiedział sędzia Naqizadeh. - Na liście są pozycje, które zostały napisane w bardzo przystępny sposób, a także trudniejsze książki naukowe.

Sędzia wyjaśnił również, że dodatkową korzyścią z takiej "kary" będzie zwiększenie liczby książek w więziennej bibliotece. Jego zdaniem więźniowie, którzy mają co czytać, rzadziej wdają się w bójki.

Reklama

Skazywanie na czytanie książek jest możliwe dzięki niedawno wprowadzonej ustawie, która daje sędziom możliwość stosowania "alternatywnych" kar. Sędzia Naqizadeh nietypową karę daje przede wszystkim osobom skazanym za drobne przestępstwa, młodzieży i osobom, które wcześniej nie były karane.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy