Reklama

Reklama

Iran: Ostrzeżenia USA ws. testu pocisku bezpodstawne i prowokacyjne

​Rzecznik MSZ Iranu Bahram Ghasemi oświadczył w czwartek, że ostrzeżenia doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna ws. niedawnego wystrzelenia przez Teheran pocisku balistycznego są "bezpodstawne, monotonne i prowokacyjne".

- Zamiast dziękować Iranowi za jego nieustanną walkę z terroryzmem amerykański rząd praktycznie pomaga terrorystom stwierdzeniami, które są bezpodstawne, monotonne i prowokacyjne - powiedział Ghasemi cytowany przez irańską agencję prasową IRNA.

W środę Iran ogłosił, że przetestował nowy pocisk balistyczny, zaznaczając, że nie naruszało to porozumienia nuklearnego ani rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. W reakcji Flynn powiedział, że Stany Zjednoczone "oficjalnie ostrzegają" Iran, i uznał próbę za prowokacyjną. Jego zdaniem była ona naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 zakazującej Iranowi prac nad rakietami balistycznymi zaprojektowanymi, by przenosić broń jądrową.

Reklama

Z kolei prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że Irańczycy "powinni być wdzięczni za straszne porozumienie, jakie USA z nimi zawarły!".

W kolejnym wpisie oświadczył, że Iran był bliski upadku, ale zawierając z nim porozumienie nuklearne warte według Trumpa 150 mld dolarów, USA rzuciły się mu na ratunek. Trump wielokrotnie krytykował umowę i nazywał ją "katastrofalną".

"Polityka Iranu jest całkowicie jasna i transparentna"

Według Ghasemiego, który nie wspominał w środę o Trumpie, uwagi Flynna padły "w czasie, gdy wszyscy są świadomi wysiłków prowadzonych przez Islamską Republikę Iranu w walce z organizacjami terrorystycznymi na Bliskim Wschodzie". Regionalna polityka Iranu jest całkowicie jasna i transparentna: zabiegamy o przyjazne relacje z naszymi sąsiadami, oparte na wzajemnym szacunku i nieingerencji w sprawy wewnętrzne naszego kraju - podkreślił.

Także w czwartek doradca najwyższego przywódcy duchowego Iranu Alego Chameneia, Ali Akbar Welajati, oznajmił, że Iran nie ugnie się pod groźbami ze strony USA. - Iran nie potrzebuje pozwolenia żadnego kraju, aby się bronić - powiedział.

Według przedstawiciela amerykańskich władz Iran przeprowadził w niedzielę próbę pocisku balistycznego średniego zasięgu, który eksplodował po pokonaniu dystansu 1010 km; Iran twierdzi, że test zakończył się sukcesem.

Strona irańska utrzymuje, że nie prowadzi żadnych prac nad pociskami mającymi przenosić broń jądrową i może przeprowadzać próby balistyczne oraz zapewnia, że pociski produkowane w Iranie nie będą użyte przeciwko innemu krajowi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy