Reklama

Reklama

​Iran: Nowy proces Brytyjki przetrzymywanej od 2016 r.

Posiadająca podwójne obywatelstwo Iranu i Wielkiej Brytanii Nazanin Zaghari-Ratcliffe, która od 2016 roku przetrzymywana jest przez Iran stanęła w niedzielę po raz kolejny przed sądem - poinformował jej adwokat Hodżad Kermani. Oskarżono ją o sianie wrogiej propagandy wymierzonej w Iran.

Rozprawa rozpoczęła się o godz. 9 czasu miejscowego (godz. 6:30 w Polsce). Odbywała się w 15. wydziale trybunału Rewolucyjnego w Teheranie - podkreślił prawnik w rozmowie z portalem Emtedad.

Przed tygodniem Zaghari-Ratcliffe, która przez ostatni rok była objęta dozorem elektronicznym, została zwolniona z aresztu domowego na mocy akty łaski podpisanego w ubiegłym roku przez Najwyższego Przywódcę, nazywanego też Najwyższym Prawnikiem Muzułmańskim, ajatollaha Alego Chameneia. "W niedzielę zdjęto bransoletę elektroniczną z jej kostki i jest wolna" - informował przed tygodniem adwokat Brytyjki, dodając, że za kilka dni kobieta znowu będzie musiała się stawić w sądzie.

Reklama

- Rozprawa odbywała się w spokojnej atmosferze. Moja klientka była obecna w sądzie. W wystąpieniu obrony i mowie końcowej apelowaliśmy o jej uniewinnienie. Mam nadzieję, że tak się właśnie stanie - oświadczył Kermani.

"Wróżenie z fusów"

Tuż przed procesem mąż Nazanin Zaghari-Ratcliffe, Richard powiedział BBC, że ani on, ani jego małżonka nie mają pojęcia, czego mogłyby dotyczyć nowe zarzuty. - Nie wiemy, czego się spodziewać. To jak wróżenie z fusów - zaznaczył.

Dodał też, że "zarzuty nie mają większego znaczenia, bo to nie będzie uczciwa rozprawa, a raczej kolejne nadużycie irańskich władz wobec jego żony". - Nazanin jest teraz zestresowana, niespokojna i podminowana - wyjaśnił w rozmowie.

Ratcliffe powiedział też, że wbrew jego oczekiwaniom ambasada brytyjska w Teheranie nie planuje wysłać swego przedstawiciela do sądu, co on sam zakwalifikował jako "utratę możliwości obrony brytyjskich interesów".

Ministerstwo spraw zagranicznych wystąpiło o umożliwienie swym dyplomatom formalnego uczestnictwa w rozprawie, ale wniosek ten pozostał bez odpowiedzi - dowiedziała się BBC.

Obywatelka Iranu i Wielkiej Brytanii

Strona brytyjska konsekwentnie apeluje o uwolnienie Nazanin Zaghari-Ratcliffe, również z powodów zdrowotnych. Niezależny raport medyczny zamówiony przez agencję Reutera wykazał, że kobieta przechodzi głęboką depresję i ma objawy PTSD.

Zaghari-Ratcliffe jest obywatelką Iranu i Wielkiej Brytanii. Od czasu aresztowania w kwietniu 2016 roku na lotnisku w Teheranie ta pracownica Fundacji Thomson Reuters wielokrotnie stawała przed irańskim wymiarem sprawiedliwości.

Podejmowane kanałami dyplomatycznymi starania o jej uwolnienie były dotąd bezowocne. W marcu 2019 roku ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt przyznał uwięzionej ochronę dyplomatyczną, ale władze irańskie odmówiły uznania jej podwójnego obywatelstwa. W tej sytuacji Zaghari-Ratcliffe nie mogła liczyć na pomoc konsularną. 

Nadzieje na oswobodzenie

Ubiegłotygodniowa decyzja zwolnieniu Brytyjki z aresztu domowego obudziła w Londynie nadzieje na jej oswobodzenie. - Z zadowoleniem przyjmujemy zdjęcie z Nazanin Zaghari-Ratcliffe bransoletki elektronicznej, ale Iran nadal naraża ją i jej rodzinę na okrutną i niemożliwą do zniesienia mękę - oświadczył wówczas brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

W środę premier Boris Johnson rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Iranu Hassanem Rowhanim. Zaapelował o umożliwienie kobiecie wyjazdu z Iranu i połączenia się z rodziną. Richard Ratcliffe i ich kilkuletnia córka Gabriela przebywają obecnie w Wielkiej Brytanii.

Irańskie media podały, że podczas rozmowy z Johnsonem w środę Rowhani poruszył kwestię ewentualnego zwrotu przez Londyn ok. 400 mln funtów, które Wielkiej Brytanii zapłacił obalony następnie szach Mohammad Reza Pahlavi za czołgi nigdy niedostarczone do Iranu ze względu na rewolucję islamską. Kwestia ewentualnego uwolnienia Zaghari-Ratcliffe traktowana jest przez Teheran jako moneta przetargowa w negocjacjach z Londynem - zaznacza w komentarzu BBC. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne