Reklama

Iran: Manewry w cieśninie Ormuz

Iran prowadził manewry wojskowe w strategicznej cieśninie Ormuz w Zatoce Perskiej. Przez cieśninę przepływają tankowce, transportując 30 proc. światowej ropy naftowej m.in. z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W trzecim dniu manewrów przeprowadzono test z pociskiem samosterującym. Według mediów kontrolowanych przez Teheran, ćwiczenia zakończyły się sukcesem. 

W irańskim ćwiczeniach na terenie cieśniny łączącej Zatokę Perską z Oceanem Indyjskim uczestniczy 100 okrętów, helikoptery i samoloty zwiadowcze. Manewry mają zakończyć się w niedzielę wieczorem. 

Iran od wielu miesięcy grozi, że zablokuje dostawy ropy naftowej wszystkim krajom, które korzystają z cieśniny Ormuz. Ma to być rewanż za obniżenie zysków ze sprzedaży ropy naftowej po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego. 

Reklama

Wczoraj Ali Szamchani, sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w wywiadzie, że Iran ma gotowe plany na zneutralizowanie amerykańskich sankcji wymierzonych w irański eksport ropy. Oświadczył także, że Iran jest w stanie "iść na konfrontację z każdym zagrożeniem militarnym" .

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy