Reklama

Reklama

Iran łamie porozumienie nuklearne? MAEA uspokaja

Iran nie przekracza limitów ustanowionych w porozumieniu nuklearnym - podała w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Informacja została zamieszczona w pierwszym raporcie od czasu, gdy prezydent USA Donald Trump odmówił poświadczenia, że Teheran przestrzega warunków umowy.

Iran ma 96,7 kg nisko wzbogaconego uranu (do zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U-235), znacznie poniżej limitu 202,8 kg narzuconego przez porozumienie - poinformowała MAEA w kwartalnym raporcie, do którego dostęp uzyskał Reuters. Dokument ten podaje również, że irański zapas ciężkiej wody wynosi obecnie 114,4 ton przy dozwolonych rezerwach na poziomie 130 ton.

Limity te są częścią zawartego w lipcu 2015 roku międzynarodowego porozumienia nuklearnego. Ma ono na celu ograniczenie irańskiego programu atomowego i przewiduje rezygnację Teheranu z dążenia do uzyskania broni jądrowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Reklama

Iran testuje rakiety balistyczne?

Jak zaznacza Reuters, limity narzucone przez porozumienie mają zapewnić, że "Iran nie będzie mógł zgromadzić materiału wystarczającego do stworzenia bomby atomowej".

Amerykańscy krytycy umowy wynegocjowanej przez byłego prezydenta USA Baracka Obamę wskazują jednak, że Iran dalej przeprowadza testy rakiet balistycznych oraz że zniesienie sankcji pozwoliło mu na rozwój gospodarczy oraz aktywizację polityki zagranicznej na Bliskim Wschodzie, która w wielu aspektach jest sprzeczna z interesem Waszyngtonu.

Wobec porozumienia nuklearnego od początku krytyczny był Trump oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu. Do niewycofywania się z umowy wzywają USA z kolei sygnatariusze umowy - Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Niemcy oraz UE.

13 października Trump po raz pierwszy nie poświadczył, że Teheran przestrzega postanowień porozumienia, i nie przekazał Kongresowi kwartalnego raportu na ten temat. Uzasadnił to tym, że polityka Teheranu jest niezgodna z duchem umowy.

Niepewna przyszłość umowy

Brak "certyfikacji" układu przez prezydenta daje Kongresowi 60 dni na przyjęcie ustawy, która może przywrócić sankcje USA zawieszone przez wejście w życie porozumienia nuklearnego. Jak wskazują eksperci, ewentualny brak ustawy przywracającej sankcje oznaczać będzie, że inicjatywa wróci do prezydenta USA, który w takim przypadku musiałby określić, czy Waszyngton pozostaje czy wycofuje się z umowy.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei zapowiedział, że Iran będzie przestrzegał warunków porozumienia tak długo, dopóki pozostali jej sygnatariusze będą ich przestrzegać.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy